Megkezdődött az eredményhirdetés a borászatok termékfejlesztését és hatékonyságnövelését célzó uniós pályázaton, ahol projektenként kétszázmillió forintos támogatást is lehet nyerni.

A felhívás célja lehetőséget adni a mikro- és kisvállalkozás-méretű, illetve mezőgazdasági termelőnek minősülő borászati üzemeknek borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez vagy a meglévők korszerűsítéséhez, valamint építéssel járó fejlesztési beruházásokhoz. A pályázati konstrukció keretében 50 százalékos támogatási intenzitás mellett akár 200 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz is juthatnak a kedvezményezettek, de az eredményhirdetés első körében a Világgazdaságot olyan pályázók keresték meg, akik zömében 10-20 millió forintos összeget nyertek el. Beszámolójuk szerint főként infrastrukturális fejlesztésében gondolkodnak.

Szüretelő férfi egy szőlőültetvényén a Heves megyei Andornaktálya közelében 2017. szeptember 11-én – képünk illusztráció (MTI Fotó: Komka Péter)

A Világgazdaság értesülését több nyertes pályázó is megerősítette: a jelenlegi adatok szerint a nyerési arány igen magas, hiszen 720 pályázat érkezett be összesen 49,57 milliárd forintos támogatási igénnyel, a felhívás megfogalmazásakor pedig arra számítottak a kiírók, hogy 500-an osztozhatnak majd a 39,23 milliárd forintos kereten. A közel 40 milliárd forintos forrásból mintegy 26,6 milliárdot az elsődleges termelők versenyképességének javítására különítettek el, a fennmaradó részt pedig az energiafelhasználás hatékonyságának fokozására.

A borászat évek óta felfutóban van Magyarországon, amit az Opten adatai is alátámasztanak. A céginformációs szolgáltató szerint tavaly 878 szőlőbor termelésével foglalkozó vállalkozás működött Magyarországon, közülük átlagosan ötből négy adott le céges beszámolót – a cikk teljes terjedelmében a Világgazdaság honlapján olvasható.

Forrás: hirado.hu, vilaggazdasag