Home Életmód Gasztronómia, vega Tudtad, hogy a Túró Rudit eleinte hurkatöltőkkel készítették, és egyenként csomagolták?

Tudtad, hogy a Túró Rudit eleinte hurkatöltőkkel készítették, és egyenként csomagolták?

Tuti ABC

Azt már Magyarországon majd mindenki tudja, írja a cikk, hogy a Túró Rudi egy valamelyest lekoppitott szovjet termék, eredeti neve glazirovannij szürok, ez egy krémes túró, és zsír keverékével készült, édes, tehát cukrozott, és csokoládéval bevont kerek édesség. (Én pl. nem tudtam! (bg))

Néhány szakember tartózkodott kint 1954-ben, az ottani tejipari cégek tanulmányozására.  Úgy gondolták, hogy ez az ízvilág a magyaroknak is ínyére válhat, ezért elkezdtek kísérletezni a gyártásával. Őshazája a Rudinak a Rottenbiller utca 31. sz. alatt volt. Kikísérletezése pedig egész hosszú ideig tartott, 12 évig. A neve eredete rendkívül egyszerű, túró ród, akkor legyen Túró Rudi. Ennyi.
A terméket viszont reklámozni is kellett. Mégpedig az akkor lehető legmenőbb helyen, az írott sajtóban. Csakhogy ekkor, a szocializmus idejében nem mindenben gondolkodtak ám úgy, mint mostanában, sőt, volt, amikor kicsit túl is gondolkodtak. Így történhetett az, hogy a Hírlapkiadó reklámosztályának vezetője úgy gondolta, hogy a Rudi elnevezése erkölcstelen.
Így, utólag nem igazán lehet tudni, mire gondolt, vagy mondhatjuk azt, hogy rossz az, aki rosszra gondol.
Olyan csodálatos – reklám marketing szempontjából fenomenális ötletei voltak a Rudi név helyettesítésére, mint Tutu, vagy Titi, amit aztán szerencsére nem fogadtak el, úgyhogy a túró rúd mégis Túró Rudi néven indult hódító útjára, igaz, hogy írott sajtóbeli reklám, de így is lehengerlően teljesített.
Az első darabokon még egy kislányfej volt a márkajelzés, de már itt is ott volt a pötty, ami védjegye lett később az eredeti terméknek.
Ekkoriban még nem használtak adalékanyagokat, sem tartósítószereket, néhány napos volt a szavatossága, a boltok hűtői sem úgy működtek, mint a mostaniak, ezért a terméknek alapból volt egy kis erjedt túró íze, kicsit savanykás volt. Ezt akkor problémának élték meg, mostanában viszont a vásárlók épp ezt a kis pluszt hiányolták a Rudiból.
Először Pesten gyártották, de rövidesen leköltöztek Nyíregyházára, majd Mátészalka lett a Rudi gyártás központja.
Eleinte még abszolút kézi gyártással készültek az édességek. Egyszerű mérleggel mérve, kézzel adagolva, szemmértékkel darabolva.  1981-től aztán már két üzem működött, hogy el tudják látni a mind jobban növekvő igényeket. Nem csak Szalkán, hanem már Nagybánhegyesen is készítették a finomságot, két különböző vezetés alatt, majd végül egy irányítás alá kerültek. A nagybánhegyesi gép már modern, 12 sorban tudták készíteni a Rudit, és vágószerkezettel voltak felszerelve.  Mártógépük is volt már. Mátészalkán viszont még a kilencvenes évek elején is az eredeti, fa szerkezetű gépek dolgoztak…
Az emberek mai napig imádják, alig van olyan, aki legalább néhány naponta nem vásárol belőle egy-két darabot.
Akinek kedve van, otthon is elkészítheti, íme:

Túró Rudi – a hungarikum – házilag

A Túró Rudit mi magyarok teljesen magunkénak érezzük, hungarikum – pedig egy régi orosz édesség újragondolása apró módosításokkal. Mindenesetre – a megjelenését követő legelső időszakot leszámítva, amikor még kissé tartózkodtak tőle az emberek – az idők során hatalmas népszerűségre tett szert, generációk nőttek fel a Pöttyössel…

 

Hozzávalók:
50 dkg túró
40 dkg étcsokoládé
10 dkg porcukor
1 dl víz
2 dkg zselatin
1 citrom
1 csomag vaníliás cukor

 

A túrót, ha félzsíros, akkor áttörjük szitán, vagy átpasszírozzuk. Én zsíros túrót szoktam venni hozzá, picit drágább, de finomabb is. Piac tejboltjában biztosan kapható.  Összekeverjük a reszelt citromhéjjal, cukorral, és valódi vaníliás cukorral.  A zselatint belerakjuk egy mikrózható tálkába, és vizet öntünk rá. Várunk, míg kezd munkálkodni, aztán hogy folyósan tudjuk a túró közé keverni egy pillanatra berakjuk a mikróba. Hozzáöntjük a túrós masszához, és alaposan kikeverjük, majd a hűtőbe rakjuk minimum fél órára.
Amikor kivesszük a hűtőből, vékony hengereket sodrunk belőle, kb. 2 centis átmérőjűt. Nagyjából 10 centis darabok legyenek. A végeit megnyomjuk mindkét oldalán késsel, így sokkal jobban fognak kinézni.
Ez után következik a csokoládé bevonat készítése.  Közben jó, ha a Túró Rudi alapok hideg helyen várakoznak.
Jó minőségű csokoládét óvatosan felolvasztunk, ezt is a legjobb mikróban intézni, így nem kell félnünk a képződő párától. A csokoládénk 3/4-ét felolvasztjuk, mégpedig úgy, hogy közép teljesítményen megy a mikró, és minden fél percben kivesszük egy kicsit átkavarni. Ezt folytatjuk mindaddig, amíg az egész fel nem olvad. Ekkor a maradék 1/4 rész csokit is belerakjuk feldarabolva, és közben állandóan kavargatva. Amint felolvadt az egész – jöhet a Rudik csokoládéval való bevonása.
Kell hozzá egy tálca, lehetőleg annyi, hogy ráférjen az összes édességünk – egymástól pici távolságot hagyva. A tálcára rakjunk egy sütőpapírt, és kezdjük el a bevonat készítését. A sütőpapírra csurgatunk kb. 10 centis csíkot kanál segítségével. Ráállítjuk az első rudat, majd felülről leöntjük szintén kanál segítségével végig csurgatva. Ha a túróból nem rudakat, hanem gombóckákat készítünk, akkor lényegesen egyszerűbb a dolgunk, egyszerűen belemártjuk őket a csokoládéba. Ha elkészültek, akkor hagyjuk őket teljesen lehűlni, majd hideg helyre tesszük őket – lehetőleg jól zárható dobozban. Pld. műanyag doboz. A sorok közé rakhatunk akár fóliát, akár sütőpapírt.
Fotó: Femcafé

Cikk: retrograd2018

ElőzőGyalogosgázolás tegnap éjjel
KövetkezőAki szereti a focit, olvassa el az interjút Marco Rossival! Oszd meg!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás