Bortrendek 2025

narancsbor

A 2025-ös év előre jelzett bortrendjeire az „indultak még” régiók felbukkanása és az irántuk való fogyasztói és kereskedői érdeklődés a jellemző. Nemzetközi szakemberek szerint az átlagfogyasztó a közelmúltban nem engedhette meg magának a „nagy klasszikusokat” (Burgundia, Bordeaux, Champagne), így a borfogyasztók kénytelenek voltak kreatívabbak és nyitottabbak lenni az általuk fogyasztott borokkal kapcsolatban. Ennek eredményeként más, másodvonalas kategóriák előlépése tapasztalható. A trendet felismerő és követő borkereskedések kínálatába bekerültek olyan régiók és fajták borai amikre az elmúlt 5-10 évben lényegesen kisebb volt a kereslet, ilyenek pl. az olyan olasz borvidékek, mint Puglia (Primitivo) , Languedoc (Syrah), Argentina (Malbec), Abruzzo (Montepulciano d’Abruzzo, Malvasia és Pecorino fajták). A nemzetközi piacon olyan érdekességek jelentek meg, mint a gúz, az Uruguay-I vagy a cseh borok, illetve pezsgők a brit szigetekről.

primitivo
primitivo

Hozzá kell tenni még, hogy az utóbbi évek kedvezőtlen, túl meleg évjáratai vagy más természeti károk eredményezte rossz terméssel a nemzetközi klasszikusok árai még nagyobb mértékben emelkedtek ill. ezek a borok egyre szűkebb kör számára érhetők el a piacon, így a a kisebb pénzű vásárlók az eddig nem preferált, ismeretlen régiókat is elkezdték keresni. Természetesen ezzel párhuzamosan a borkereskedők is errefelé edukálják a őket.

Várhatóan a nemzetközi piac fogyasztói 2025-ben is ki fognak lépni a komfortzónájukból, eltávolodnak a hagyományosnak tartott – olykor igen felkapott borvidékek jelentős árú tételeitől, és több eddig ismeretlen bort isznak Európa kevésbé ismert régióiból. A klasszikusoktól való elmozdulást az ellátási lánc akadozása, olykor teljes stopja is generálja. Olyan borvidékek, amelyek eddig nem foglalkoztak a klímaváltozással, mert viszonylag északon helyezkednek el, nos ők mostanában folyamatosan szenvednek a szélsőséges időjárás okozta természeti csapásoktól (jégesők, későtavaszi fagyok, aszály, stb). A francia Chablis és Sancerre pl. nem tud kiszámíthatóan olyan piaci mennyiségeket termelni, pl Sauvignon blanc borból sem, amelyek kielégítik a fogyasztók át-érték igényeit, így ezeknek a fogyasztóknak logikus alternatívájuk Sancerre helyett a dél-francia Sauvignon blanc borok lesznek, Burgundia helyett pedig mondjuk Chile vagy Dél-Afrika Chardonnay borait fogják felfedezni. A habzóborok esetében ugyanez a helyzet. A nemzetközi minőségi pezsgőhiány valószínűleg megnövekedett keresletet fog okozni a spanyol Cava, a francia pezsgők, illetve az olasz habzóborok iránt. Természetesen ahogy az árak drámaian emelkednek, úgy pártolnak át a fogyasztók más borokra, a márkahűség már évek óta vajmi kevéssé van jelen.

Különleges fajták

A fenti irány a borászatokra is hatással van, akik ha kreatívan állnak a piachoz, akkor meglovagolják a különleges és adott esetben helyi őshonos fajtákat vagy éppen a rezisztens, kemikáliák nélkül termeszthető szőlőket és ezekre koncentrálnak. A fogyasztók keresik az új ízeket, keresik az organikus forrásból származó tételeket. Itt kapnak szerepet az olyan helyi szőlőfajták, mint a Monastrel Spanyolországból, a Perricone Szicíliából, a Primitivo Pugliából vagy akár itthon Somlóról a Juhfark . Ezek az izgalmas és legtöbbször az átlag fogyasztó számára eddig sosem kóstolt fajták  igencsak egyedi ízvilágot képviselnek.

pezsgo

Borok és sztorik

A kevésbé ismert vidékek mellett feltörekvőben van azon borok piaca, amelyek valamilyen más okból érdekesek, celeb tulajdonossal, szívhezszóló legendával, meghökkentő sztorival rendelkeznek. Számos olyan bor, borász vagy borászat van a világban, akikhez valamilyen érdekes történet köthető, mely izgalmassá és érdekessé teszi a termelőt és borát a fogyasztó számára.

Még több befektetés a technológiába

A borászatok egyre innovatívabbak lesznek és a piaci helyzet kényszer elé is állítja őket. Az iparágban várhatóan több újdonságot (pl: alkoholmentes borok ) fogunk látni a fiatalabb korosztály elérése érdekében, leginkább azért, mert a bor az elmúlt években fokozatosan vesztett piaci részesedéséből az alkoholtermékek között a sör javára, az új generáció pedig egyre fogékonyabb az egészséges, ezzel az alkoholmentes életmódra. Ugyanakkor ilyen újítás a vermut is, mely egy régi új ízvilágot hozott újra a köztudatba és amely a mediterrán Európa egyik nagy kedvencévé vált az elmúlt években.

biobor

Mindinkább egyre fontosabb az új generációk elérése, melyre szokatlan marketingeszközöket vetnek majd be a szakemberek, hiszen ebben a csoportban nagy potenciál van. Ezt az online platformokon való jelenléten és a kereskedelmi marketingen keresztül nem sokára látni is fogjuk. 

Narancsborok

Meg kell említenünk még a hosszabban héjon tartott borokat is. Ezek egészen új ízélményt adnak a szokatlan csersavasság és a nagyobb test miatt. A készítésmód és az általa kialakuló tulajdonságok felülírják a szőlő elsődleges aromaanyagait. Ilyen új trend a narancsbor is, melyek fehérszőlőből készülnek, ugyanakkor az erjedés alatt hosszan tartják héjon, mellyel egy fanyarabb, tanninosabb és érdekes, meghökkentő ízvilágot alakítanak ki a borban a tetszetős narancsos szín mellett. 

narancsbor

Bio bor vagy natúr bor

A napjainkban az élelmiszeriparban felhasznált olykor kifejezetten egészségtelen adalékoktól és az ezekből készült  élelmiszerektől elzárkózó fogyasztók a borokban sem kötnek kompromisszumot. Ez az igény és a borászok hozzáállásának változása a katalizátora az organikus, a biodinamikus és a natúr borok térnyerésének . A tudatos fogyasztó által jelentkező igény generálja az egyre több természetes bort, ami magával vonzza a trendeket követő általában fiatalabb fogyasztói réteget. Ehhez az is hozzájárul, hogy az EU-s mezőgazdasági szabályozások is egyre inkább a bio felé terelik a termelőket. 

Határozottan egyre népszerűbb a borkedvelők körében a természetes bor vagy “natural wine”. Ezek olyan borok, amelyekhez „semmit nem adnak hozzá és semmit nem vesznek el”. Minden esetben bio vagy biodinamikus művelésű szőlőből, adalékanyagokat kizárva spontán erjesztéssel, legtöbbször hosszabb héjon áztatással, narancsborként, derítetlenül és szűretlenül készülnek. Kén hozzáadása nélkül készített borok meglehetősen népszerűek napjainkban.

Exit mobile version
Megszakítás