Konyhánk berendezésénél nemcsak megjelenésre és a stílusra kell odafigyelnünk, hanem a higiénikus körülmények egyszerű fenntartására és a jó térkihasználásra is különös hangsúlyt kell fektetni, hogy a konyhai munkát megkönnyíthessük.

Anyagok

Ha konyháról van szó, higiéniai szempontból mindig a munkalapok a legproblémásabbak. Ezek azok a felületek, amelyek közvetlenül is érintkezhetnek az étellel, ezért az anyag megválasztásakor törekednünk kell arra, hogy sima felületű, nem porózus munkalapot alakíthassunk ki.

Luxus alapanyagok között a természetes kövek, például a gránit, a mészkő és a márvány, valamint a tömörfa munkalapok a legnépszerűbbek. A közép kategóriát a kompozit anyagok és a beton munkalapok képviselik.

Étkező székek kiválasztásakor, olyan modellt keressünk, amelynek ülőfelülete könnyen tisztítható, esetleg a mosást megkönnyítendő eltávolítható.

Formák

A formavilág nagyban meghatározza, hogy mennyire lesz jól kihasználható a berendezett tér. Ha konyhabútor kiválasztásánál bizonytalanok vagyunk az elemes bútorcsaládok előre meghatározott darabjai segíthetik munkánkat.

Fiókos vagy polcos elemek választásakor figyeljünk oda, hogy a tárolóegységek belső magassága jól kihasználható tereket eredményezzen. Ha túl alacsony a “belmagasság” ezekben a rekeszekben, nem fogunk tudni kellő mennyiségű eszközt tárolni bennük, ha viszont túl magasak, fennáll annak a veszélye, hogy sok hely kihasználatlanul marad.

A higiénia jegyében figyeljünk oda arra is, hogy a bútorok könnyen tisztíthatóak legyenek, és a hosszantartó tisztaság látszatának megőrzése érdekében kerüljük az olyan “ujjlenyomat mágnes” felületeket, mint például az üveg.

Lakberendezéskor talán a két legnehezebb feladat a konyha és a fürdőszoba berendezése, hiszen ezek azok a helyiségek, ahol a praktikum sokkal fontosabb, mint az esztétika.

A fotó forrása: Gabi Moisa / Shutterstock.com