A gyakorlatban – a NAV vizsgálatai alapján – elmondható, hogy a végrehajtás bérszámfejtésben történő kezelése nehéz – most ezt vizsgáljuk meg közelebbről.

A végrehajtással kapcsolatosan korábban bemutatásra került, hogy az adós aktíváin milyen sorrendben történik a végrehajtás. Az első letiltási aktíva a munkabér és az egyéb járandóság, mellyel részletesen a bírósági végrehajtásról szóló törvény IV. fejezete foglalkozik. Ha a végrehajtói okirat kézbesítésétől számított 15 napon belül az adós megfizeti a tartozását, a végrehajtás nem indul meg, ellenkező esetben a végrehajtó végrehajtja az adós munkabérét úgy, hogy a végrehajtás tényét a végrehajtó megküldi a feleknek, valamint a munkáltatónak.

A gyakorlati életben azonban, a NAV vizsgálatai alapján, elmondható, hogy a végrehajtás bérszámfejtésben történő kezelése nehéz, ezért most ezt vizsgáljuk meg közelebbről.

A törvény nem engedi végrehajtani a teljes munkabért, ugyanis a bírósági végrehajtásról szóló törvény 61. § (1) és (2) bekezdése alapján a bruttó munkabérből levont adóelőlegek, járulékok, tagíjak levonása után fennmaradó összeg 33%-át lehet általában végrehajtani. Kivételes esetekben maximum 50%-ot. Ez egyébként kiterjed minden olyan jövedelemre, amelyből személyi jövedelemadó-előleget kell vonni.

Gyüre Ferenc adótanácsadó

Forrás

Hirmagazin.eu