Home Hungarikumok Élelmiszerek Végre megkapta elismerését az alföldi gulyás – HÍR-es lett!

Végre megkapta elismerését az alföldi gulyás – HÍR-es lett!

fotó: foodandwine.blog.hu

Az ünnepek alatt elsikkadt a hír, hogy HÍR-es lett a magyar gulyásunk. Egészen pontosan kiérdemelte a Hagyományok, Ízek, Régiók Védjegyet a csipetkés alföldi marhagulyás.

Végre megkapta elismerését az alföldi gulyás - HÍR-es lett!
fotó: foodandwine.blog.hu

A Földművelésügyi Minisztérium 1998-ban az Európai Unió Euroterroirs kezdeményezéshez csatlakozva „Hagyományok-Ízek-Régiók” (HÍR) elnevezéssel programot indított azzal a céllal, hogy létrehozza Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét. Az így összegyűjtött termékleírások nemzeti kincsként kezelendők – jelentette a Turizmus.com.

A HÍR gyűjteménybe jellegzetesen magyar, illetve különleges regionális élelmiszeripari termékek, zöldségek, gyümölcsök, fűszerek, italok, ételek, valamint növény- és állatfajták szakmai-történeti leírása kapott helyet. Az ezredfordulóra nemzeti kincsként kezelendőn 300 termék szakmai-történeti leírása készült el. Ebben például épp úgy helyet kapott a híres Pick szalámi, a kalocsai és szegedi fűszerpaprika, a csabai és gyulai kolbász, a debreceni mézeskalács, a békési cigánka (hurkaféle), a szatmári szilvalekvár, a csécsi szalonna, az ágyas pálinka, mint a Rákóczi túrós meg a Rigó Jancsi.

A HÍR-gyűjteményben szereplő termékek körének bővítését, valamint a hagyományos és tájjellegű termékek fogyasztói ismertségének növelését célzó program keretében a minisztérium 2010 óta HÍR védjegyhasználati szerződést köt azokkal a termelőkkel, előállítókkal, illetve csoportosulásokkal, amelyek a HÍR követelményrendszerének megfelelő, hagyományos és tájjellegű terméket állítanak elő. A védjegyhasználati jog elnyerésére a Földművelésügyi Minisztérium pályázati rendszert működtet, amelyre a jelentkezés folyamatos. A jóváhagyott termékleírások jó alapot jelenthetnek az uniós oltalom (földrajzi árujelző, hagyományos különleges termék) elnyerésére irányuló kérelmek teljesüléséhez, amennyiben az uniós oltalom iránti kérelmet a termék előállítását, értékesítését végző csoportosulás nyújtja be. Jelenleg 79 termelő 154 termékének van HÍR-védjegye, és ide tartozik december közepe óta a Magyar Gulyás Gasztro-Turisztikai Egyesület által pályáztatott alföldi csipetkés marhagulyás is.

Előtte még 2016-os „klubtagságot” nyert például a csermelyi krumplival töltött sós derelye, a hajdú-bihari túrós, krumplis lepény, Tóth Sándor termelő füstölt parenyicája.

Hogy milyen is ez a HÍR-es gulyás? Nomen est omen – a neve el is árulja, miben hasonlít, különbözik a határokon innen s túl kondérba gyülekező gulyásoktól. Az Alföldön termő vegyes zöldségekkel, szigorúan marhából rotyogtatják, a benne főtt krumpli mellett házi készítésű csipetkével tálalják. Ha a gulyás-tudományokba merülnénk a fagyos januári napokban, akkor nagyon ajánljuk Csíki Sándor gasztronómus (rovatunk és külön kiadványaink állandó szerzője is) „mindent megmondó” történelmi eszmefuttatását és főzési útmutatóját: itt

Jelenleg hetvenkilenc termelő, összesen 154 termékének van HÍR díja és ebbe sorba lépett most a Magyar Gulyás Gasztro-Turisztikai Egyesület által a pályázatra benyújtott Alföldi marhagulyás csipetkével is. Az elismerést a Díjátadó Gálán Csányi Sándor, az Egyesület elnöke vette át. Az Egyesület ugyanekkor elnyerte a „Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért” pályázat oklevelét is.

Ki tudja, milyen az igazi gulyás?

Egyértelmű, hogy mindenki. Vagy legalábbis mindenkinek megvan a véleménye gulyásügyben. Készüljön marhából, lehet disznóból is, disznóból kizárt, kell bele zöldség, csak krumpli kell bele, jó sok hagyma, fokhagyma nem, fokhagyma is – és az eltérő vélemények sora folytatható napestig. Ott válnak ezek a viták igazán ölre menővé, ahol olyan ételekről van szó, amelynek minden családban megvan a maga hagyománya. Az emberek ilyenkor a saját családi hagyományukat érzik sértve attól, ha mások kritizálják az adott elkészítési módot. És valószínűleg így van ez jól. Minden étel és a receptje attól lesz igazán élővé, ha sokat készítik, formálják, idomítják.

Ilyen a gulyásleves is. Mindenki eszi, mindenki készíti, sőt a külföldiek is úgy képzelik a magyar konyhát, ahogy az a gulyásból kigőzölög.

Lássunk egy receptet. Lehet hozzászólni, ki, hogyan csinálja! :)

Gulyásleves

Hozzávalók:

  • 70 dkg marhahús – lábszár vagy lapocka
  • 2 közepes méretű vöröshagyma
  • 4-5 darab kisebb krumpli
  • 4-5 közepes sárgarépa
  • 2 fehérrépa
  • 1 közepes fej zeller
  • 1 teáskanálnyi őrölt kömény
  • 1 tv paprika
  • 1-2 közepes paradicsom
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanálnyi pirospaprika
  • 1 csokor friss petrezselyem
  • só, frissen őrölt bors
  • 1-2 babérlevél
  • zsiradék

Elkészítés ideje:

Két és fél óra.

Elkészítés menete:

A húst tisztítsd meg jó alaposan, és vágd nagyjából egységes méretű kockákra, majd tedd félre. A zöldségeket tisztítsd meg, darabold fel, a hagymát kockákra, a többit ízlés és hangulat szerint. Vegyél elő egy szép nagy leveseslábast, tedd bele a zsiradékot – a legízesebb akkor lesz, ha sertészsírból készíted -, majd fonnyaszd meg rajta a hagymát. Amikor szép üveges, öntsd fel egy deci vízzel, és keverd hozzá a pirospaprikát.

Ha elfőtt a víz, add hozzá a húst a kömény társaságában, és pirítsd fehéredésig. Ha elérte ezt az állapotot, akkor add hozzá a paprikát, a paradicsomot és a babérlevelet, majd fedd le, és hagyd főni.

Amikor már nagyjából megpuhult a hús, akkor add hozzá a többi zöldséget, a fokhagyma és a petrezselyem kivételével, és annak függvényében, hogy mennyire szeretnél sűrű levest, két-három liter vízzel öntsd fel az egészet, és főzd így további 25-30 percig. Amikor ez letelt, reszeld bele a fokhagymát, darabold bele a petrezselymet, főzd fedő alatt további tíz percig.

Frissen főzött házi csipetkével az igazi, ha pedig szereted a csípős ízeket, azzal is nyugodtan gazdagíthatod. Melegítve is zseniális fogás!

 

 

Exit mobile version
Megszakítás