Home Életmód Gasztronómia, vega Te tudod hogy született meg a chips?

Te tudod hogy született meg a chips?

Milyen chipset ropogtatsz legszívesebben? Sajtos-tejfölös ízesítésűt? Paprikásat? Vagy a natúr jön be a legjobban? Tudod, mióta létezik milliók kedvenc rágcsálnivalója? És kiknek köszönhető?

A chips történetének a Szeretlek Magyarország járt utána. A legenda úgy tartja, hogy a burgonyachips egy finnyás vendégnek és egy talpraesett szakácsnak köszönhető.

A történet szerint Saratoga Springs híres éttermébe, a Moon’s Lake House-ba betért egy vendég 1853. augusztus 24-én. Elégedetlen volt a sült burgonyájával, azt mondta, túl vastag, és visszaküldte a konyhába. (Az egyik változat szerint többször is…)

A szakács, George Crum, ekkor hajszálvékonyra szelte a burgonyát, addig sütötte, amíg ropogós nem lett, és plusz adag sóval szórta meg. Crum legnagyobb meglepetésére a vendégnek ízlett ez a fajta sült krumpli. Onnantól kezdve egészen a 20. század közepéig Saratoga Chipsnek hívták, ezen a néven csomagolva is forgalmazták. George Crum egyébként nem jegyeztette be az általa készített burgonyaszirmot, ezért nem kapott részesedést a forgalmazásából.

A burgonyaszirom mindenesetre akkora sikert aratott, hogy Crumot séffé léptették elő, néhány évvel később pedig saját éttermet nyitott Crum’s House néven

Később a sztorit alaposan felturbózta egy chipses zacskókat gyártó cég, amikor az 1970-es években reklámkampányba fogott. Azt állították, a finnyás vendég Cornelius Vanderbilt volt, kora leghíresebb amerikai milliomosa.

A 200 éves találmány

Bár nagyon érdekes a fenti történet, a valóság az, hogy a burgonyából készült chips már legalább 200 éves „találmány”. A receptjét ugyanis először egy 1817-es szakácskönyvben írták le. William Kitchiner szakácskönyve abban az időben nagyon népszerű volt, több kiadást is megért, a burgonyaszirom receptjét pedig – Kitchnert idézve – mások is leírták a könyveikben

A chips hatalmas üzlet volt, és aki csak ráérzett erre, és okosan fogott hozzá, az meggazdagodhatott belőle. Az 1920-as években például az Egyesült Államokban olyan gépet alkottak meg, amelyik óránként 22 kiló burgonyát tudott meghámozni. Ezután készült a világ első, ipari chipssütője, és ugyancsak az 1920-as években megjelentek az akkoriban korszerűnek számító viaszosvászon zacskók, amelyekben tovább elállt a burgonyaszirom.

Az egyedi ízesítésre azonban még évtizedeket kellett várni; először egy ír családi vállalkozás, a Tayto kezdett hagymás-sajtos és sós-ecetes ízű chipset forgalmazni. Európában a II. világháború után kezdett elterjedni a zacskós chips, az amerikai katonáknak köszönhetően. Magyarországon az 1990-es évek elejétől lehetett csak kapni az üzletekben. Mára szinte az egész világon elterjedt a chips, és országonként vagy nagyobb régiónként változhat, hogy milyen ízesítéssel jelenik meg.

Exit mobile version
Megszakítás