Nem feltétlenül kell sushi bárba, kínai kifőzdébe mennünk ahhoz, hogy valami keleties ízt csempésszünk be életünkbe. Ha van hozzá kedvünk, akkor már most hétvégén ázsiai hétvégét tarthatunk a családdal. Szerezzünk be egy kis csirkét, zöldségeket és szójaszószt, mi pedig mutatjuk, mi finomat lehet belőle készíteni!
Fejenként 3 kanálnyi rizst enyhén sós vízben kezdjünk el főzni. Lassú lángon tegyük, és időnként kavarjuk meg, hogy ne ragadjon az edény aljára. Ha már fogkemény (vagyis a kivett szemet a fogunkkal már el tudjuk harapni), akkor el is zárhatjuk alatta a lángot, hagyjuk, hogy megdagadjon. Később szűrjük le és engedjünk rá hideg vizet, hogy ne maradjon ragacsos. Ha szeretnénk, hogy a rizsünk sárga színű legyen, akkor a főzés utolsó perceiben tegyünk hozzá egy késhegynyi curry-port.
Miközben a rizs szépen fő, előkészíthetjük az ananászos csirkéhez az összetevőket. Szükségünk lesz fél konzervnyi ananászra, lehetőleg felkockázva, de ha egész karikákat vettünk volna, utólag azokat is ügyesen feldarabolhatjuk. Fejenként 100 gr csirkehúst is készítsünk elő, ez lehet csontról lefejtett csirkecomb is, de a legjobb, ha csirkemellet használunk. Kockázzuk fel. Fejenként szükségünk lesz 1-1 répára és paszternákra, de kerülhet bele petrezselyem is vagy zellergumó. Ezeket a gyökeres zöldségeket miután megtisztítottuk daraboljuk fel és vágjuk gyufaszál vékonyra. Így hamar átpuhulnak majd, mégis ropogósak maradnak.
Szerezzünk be több színben paprikát is, lehet piros, zöld, sárga, narancssárga. Fejenként fél paprikában gondolkodjunk, és ezeket is vékony csíkokra szeleteljük. Ha minden alapanyagot előkészítettünk, akkor a csirkét kevés olíva olajon pirítsuk meg. Használhatunk wokot vagy egy nagyobb serpenyőt. Ha a csirkekockákkal megvagyunk, tegyük félre egy tálba, majd a serpenyőben/wokban maradt olajra tegyük rá a zöldségeket.
Rendszeresen forgassuk egy falapát vagy fakanál segítségével, ha kell, kevés vizet is tehetünk hozzá. Mikor a zöldségek szemmel láthatóan elkezdtek puhulni, jöhetnek a fűszerek: locsoljuk meg szójaszósszal és tegyünk hozzá egy kevés édes-csípős szószt. Ha nincs, akkor pótolhatjuk egy nagy kanál mézzel és ugyanannyi darált chilipaprikával. Tegyük vissza a csirkekockákat is. Hagyjuk, hogy jól járják át a zöldségeket, majd zárjuk el alatta a tüzet. Ha kész a rizs is, máris tálalhatunk. Érdemes beszerezni kínai evőpálcikát is!
Thai zöldségek rizstésztával
Na de ne csak azoknak kedveskedjünk recepttel, akik élnek-halnak a húsokért. A vegán életmódot követők számára az alábbi recept biztos befutó lesz. Természetesen, aki hússal szeretné elkészíteni, megteheti, a képen is látható, hogy itt is jól elfér a csirkehús. Az előbbi recepthez hasonlóan itt is a csirkét előbb megpirítjuk és félretesszük, majd a későbbiekben visszatesszük a kész szószhoz. Most is fejenként 1-1 répa, paszternákra lesz szükségünk, szerezhetünk be bambuszt és bambuszcsírát is, színes paprikákat. Tehetünk hozzá gombát is. Ha találunk előre lefagyasztott thai zöldségkeveréket, akkor még egyszerűbb dolgunk van. A korábbi recept alapján járjunk el a zöldségek elkészítésével is, tehetünk hozzá póréhagyma szárat is, de aki nem szereti a hagymát, bátran kihagyhatja.
Locsoljuk meg kevés szójaszósszal és tegyünk kevés paradicsompürét is hozzá, ha túl sok levet engedne a zöldség. Mindeközben érdemes fejenként 100 gr rizstésztát is forrásban lévő sós vízbe tenni, így a szósszal párhuzamosan az is megfő. Szűrjük majd le és engedjünk rá hideg vizet. Ha mindennel megvagyunk, tálalhatunk is, és persze most se feledkezzünk meg az evőpálcikákról!
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu