Olvasónk a következőket kérdezte: „Egyik cégem igazgatója csináltatott egy monitoros munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveget – optometrista igazolást mellékelve – 426 840 forintért. Van-e felső határa az így vásárolt szemüvegnek, és milyen jogcímen könyvelhetem el (munkaszemüveg)? Lehet-e 100 százalékban költségként elszámolni, vagy adózni kell utána?” Nagy Norbert okleveles adószakértő válaszolt.

Szakértőnk válasza:

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú mellékletének 8.8. pontja értelmében adómentes a jogszabály által előírt használatra tekintettel juttatott védőeszköz, továbbá baleset- és egészségvédelmi eszközök.

A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet szabályozza a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges védőszemüveg juttatását.

A rendelet alapján képernyős munkakör az olyan munkakör, amely a munkavállaló napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős munkahelyen képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.

A képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg a szemészeti szakvizsgálat eredményeként meghatározott, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveglencse, és ennek a lencsének a rendeltetésszerű használatához szükséges keret, ide nem értve a munkavállaló által a képernyő előtti munkavégzéstől függetlenül egyébként is használt szemüveget vagy kontaktlencsét.

A fenti előírásoknak megfelelő képernyős védőszemüveg is adómentes juttatás.

Amennyiben azonban a képernyő előtt munkát végző személy egyébként is szemüveget hord, úgy a szemüveg ára nem számolható el védőszemüvegként adómentesen, csak egyes meghatározott juttatásként.

Véleményem szerint egy igazgatói pozíció nem feltétlenül minősül képernyős munkakörnek, illetve (bár felső értékhatárt nem említ a rendelet) vizsgálandó, hogy mennyiben tekinthető igazoltnak az Ön által megadott meglehetősen magas költség a fenti rendeletben megfogalmazott feltételeknek.

Forrás: adozona.hu