Robotautók versenyeztek ma a Budapesti Műszaki Egyetemen. A járműveket egytől-egyik mérnökhallgatók készítették: a csapatok fél évig tökéletesítették a robotokat.

A diákoknak igazi kihívás a verseny, a győzelemhez ugyanis nem elég pusztán a szakmai tudás, kreativitás és találékonyság is kell – hangzott el az M1 Híradójában.

Rajthoz állt az első versenyző, és már indult is a futam. A háromfős csapatoknak egy teljesen önállóan működő robotjárművet kellett alkotniuk, lehetőleg úgy, hogy a szerkezetek a leggyorsabban menjenek végig a kijelölt pályán.

„A pálya két részből áll, van egy ügyességi és egy gyorsasági szakasz. Az ügyességi lényegében egy labirintus, amit az autónak fel kell derítenie, közben végig egy szigszalag vonalat kell követnie, illetve abból vannak elágazások a földön, a gyorsasági szakaszon pedig a legjobb köridő nyer” – mondta Veszelovszki Soma, versenyző.

A versenyen villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök mesterhallgatók vehettek részt.

Gyakorlatilag ez a verseny egy fél éves előkészületet igényelt a részünkről, megkaptunk egy sima modellautót, egy távirányítós modellautót, amit átalakítottunk a feladatok megfelelő megoldására” – ismertette Nyíri Tamás.

Az egyik fő cél az volt, hogy a hallgatókat olyan kihívás elé állítsák, ami már igazi mérnöki munkát, találékonyságot és ötletességet igényelt.

Egy mérnök, egy informatikus semmit nem ér gyakorlat nélkül, és pontosan az volt a célunk hogy a végzésük közelébe egy olyan feladatot fogalmazzunk meg számukra, ami hasonlít a későbbi pályájukon a különböző feladatokhoz. Fél éve dolgoznak ezen folyamatosan csapatban, idővel, eszközökkel gazdálkodva. Rengeteg mindent be kell kapcsolniuk, hogy sikeresek legyenek, és rengeteg sok fejlesztés, idő van a csapatok mögött” – mondta Tevesz Gábor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának oktatási dékánhelyettese.

Az itt szerzett tapasztalatokat és tudást a frissen végzett mérnökök hamarosan hasznosíthatják is, például az önvezető járművek fejlesztésénél.

A címlapfotó illusztráció.

M1, Hirmagazin.eu