Home Életmód Gasztronómia, vega Mai ajánlatunk: 1 öntet + 1 mártás

Mai ajánlatunk: 1 öntet + 1 mártás

Ha már meguntad a különféle bolti önteteket és mártásokat, akkor jobban jársz, ha te magad készíted el őket, otthon, a legfrissebb alapanyagokból, saját ízlésed szerint. Meglátod a családtagok is imádni fogják.

Most megismertetünk veled egy remek öntetet, a Vinaigrette- öntetet, valamint megmutatjuk, hogyan kell elkészíteni egy igazán gazdag paradicsommártást!

hirmagazin_2015-09-22_085541

Vinaigrette- öntet

A Francia öntetnek is hívott Vinaigrette egy egyszerű salátát vagy tojást, de zöldségételeket is feldobhat. Csavaros tetejű befőttesüvegben több napon át jól eláll a hűtőben; használat előtt erőteljesen rázzuk fel, hogy újra elvegyüljön.

Készítsünk extra szűz vagy lágy ízű olívaolajjal, esetleg a kettő keverékével. Ízesített olívaolajok, mint például a szarvasgombás, citromos, fokhagymás vagy chilis (ebből csak keveset!), esetleg dió- vagy mogyoróolajjal is helyettesíthetjük. Használjunk vörös – vagy fehérbor ecetet, balzsam -, almabor – vagy fűszeres ecetet, vagy citrom – esetleg zöldcitrom – lét.

Amikor egy leveles salátához adunk öntetet, hogy előtte minden levelet, alaposan leszárítsunk, így az öntet nem folyik le róla, hogy a tálalján vizes szaftként gyűljön össze. Ha mosatlan salátát használunk, először mossuk meg, konyhai papírtörlő között szárítsuk meg, vagy használjunk saláta centrifugát. Az öntetet csak röviddel tálalás előtt locsoljuk rá.

Hozzávalók 1,25dl Vinaigrette-hez: 6 evőkanál olaj, 1- 1,5 evőkanál ecet, 1 teáskanálnyi dijoni mustár, fél teáskanál kristálycukor, só és bors.

Tegyünk valamennyi hozzávalót 1 evőkanál ecettel egy csavaros tetejű befőttes üvegbe; figyeljünk arra, hogy a keveréket erőteljesen sózzuk, borsozzuk, mivel az öntet nagyon híg lesz, mire elkeverjük a salátával. Csavarjuk rá a tetejét, és erőteljesen rázogassuk az üveget, amíg jól elkeveredik.Kóstoljuk meg és szükség szerint ízesítsük; ha kell, adjuk hozzá a maradék ecetet is. Salátára locsolva tálaljuk.

Változatok:Más ízekhez adjunk hozzá egyet vagy többet, a következő hozzávalók közül; zúzott fokhagyma, apróra vágott újhagyma vagy metélőhagyma, finomra vágott zöldfűszerek, finomra reszelt torma vagy gyömbér, wasabikrém, finomra aprított friss chili, egy kevés tejszín, szárított paradicsom-püré, thai halszósz. Világos mézet is használhatunk a cukor helyett.

Gazdag paradicsommártás

Klasszikus, gazdag paradicsommártást csak akkor érdemes elkészíteni, ha érett, nagyon jó ízű paradicsomhoz jutunk. Remekül fogyasztható, így ideális a saját termesztésű paradicsom tartósítására.

Hozzávalók 4 – 6 személyre: 0,8 dl extra szűz olívaolaj, 1 nagy vöröshagyma, finomra vágva, 1 zúzott fokhagymagerezd, 1 teáskanál apróra vágott kakukkfű, 1 kg érett paradicsom, meghámozva és durvára aprítva, 2 evőkanál apróra vágott oregánó, só és bors.

Forrósítsuk fel az olajat egy nagy lábosban, és a hagymát lassú tűzön pároljuk benne puhára. Adjuk hozzá a fokhagymát a kakukkfűvel, és még 1 percig pirítsuk.Keverjük bele a paradicsomot, az oregánót, enyhén sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk gyöngyözni a mártást, közben egy kanállal törjük össze a paradicsomot. Csökkentsük a lángot, és lassú tűzön, fedő nélkül addig főzzük a mártást, amíg besűrűsödik, és pépessé válik. Ellenőrizzük a fűszerezést, passzírozzuk át, és majd csak tálalás előtt melegítsük újra.

Változatok: Húsos változathoz adjunk hozzá 8dkg apróra vágott sült pancettát, vagy más szalonnát. Gazdagabb színű mártáshoz keverjünk bele egy kis szárított paradicsom – pürét. Édesíthetjük egy kevés kristálycukorral.

Hasznos tipp! Fontos, hogy nagy, vastag aljú lábost használjunk, így a mártás anélkül tud főni, hogy odakapna. A mártás színe és íze egyre intenzívebb lesz, ahogy a folyadék elpárolog belőle.

Forrás: delina; Kép: Google,

Exit mobile version
Megszakítás