Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (röviden EBESZ, angolul Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) a világ legnagyobb biztonsági szervezete, amely Európa, Észak-Amerika és Közép-Ázsia 57 részt vevő államát fogja össze. Eredetileg 1975-ben értekezletként hozták létre, annak érdekében, hogy a Helsinki Záróokmány értelmében alkalmi fórumot teremtsenek a többoldalú, de főképp a kelet-nyugati párbeszédnek. 1992-ben alakították állandó intézménnyé, az 1994-es budapesti konferencián vette fel a jelenlegi nevét. A bécsi székhelyű szervezet célja a korai figyelmeztetés, a válságmegelőzés, a válságkezelés, a válság utáni rehabilitáció.
Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet
EBESZ/OSCE
Alapítva 1975, Helsinki
Jogelőd Helsinki záróokmány
Székhely Bécs, Ausztria
Tagság 57 EBESZ részt vevő állam
11 Partnerállam
Vezetők – ITA Lamberto Zannier(Főtitkár)
– UKR Leonid Kozhara(soros elnök)
– SLO Janez Lenarčič (a varsói székhelyű Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának (ODIHR) vezetője)
– BIH Dunja Mijatović(sajtószabadságért felelős képviselő)
– NOR Knut Vollebaek(Hágában székelő nemzeti kisebbségi főbiztos)
– ITA Riccardo Migliori (a Parlamenti Közgyűlés elnöke)
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az EBESZ átfogó és kooperatív módon kezeli a biztonságot, mivel annak mindhárom dimenziójával – politikai-katonai, emberi, illetve gazdasági és környezetvédelmi – egységesen foglalkozik. A szervezet fegyverzet-ellenőrzéssel, az új típusú fenyegetésegekkel elleni küzdelemmel, emberi- és kisebbségi jogi kérdésekkel, választási megfigyeléssel, a demokratikus átalakulás előmozdításával, a tolerancia elősegítésével, a diszkrimináció elleni küzdelemmel, valamint gazdasági-környezetvédelmi ügyekkel is foglalkozik.
A szervezet irányításáért a mindenkori soros EBESZ-elnökséget ellátó résztvevő állam az EBESZ-főtitkárral karöltve felel. Míg a soros elnökséget adó ország a szervezet éves politikai programjának végrehajtásáért felelős, addig a főtitkár a szervezet arca és egyben adminisztratív irányítója is. 2014-ben az éves soros EBESZ-elnökségi feladatokat Svájc látta el, míg idén Szerbia látja el. Az EBESZ-főtitkára 2011 óta Lamberto Zannier olasz diplomata.
forrás: Hírmagazin, Wikipédia, Index Képek: Google