Míg a világ számos részén az egy főre jutó nyúlfogyasztás elérheti az évi nyolc kilogrammot, addig Magyarország pár dekás fejadagjával a sor végén található. Pedig számos érv szól e hús mellett, és a helyzet rákfogyasztás terén sem rózsásabb.
Ízletes, pikáns, és igen ínycsiklandozó fogásokat készíthetünk belőlük, egészségünk megőrzéséhez pedig különösen ajánlottak ezek. Lássuk néhány receptet!
Pácolt nyúlgerinc
Fél sárgarépát, 2 petrezselymet, 2 hagymát apróra vágunk és 2 deci vörösborral felforraljuk, még hozzáadunk késhegynyi sót, kis borsot, 2 szegfűszeget, 2 szegfűborsot, 2 babérlevelet, 1 kávéskanál mustármagot, kevés koriandert, ha jól felforrt, kihűtjük, beletesszük a nyúlgerincei, 3—4 napig forgatjuk benne, akkor kivesszük, megtisztítjuk, kék bőrét lenyúzzuk, sóval-borssal bedörzsöljük, szalonnával megtűzdeljük, lábasba tesszük. Hozzáadunk 2 nagy hagymát karikára vágva, egy kevés zöldséget, egy kanál vajat és egy-két kanál páclevet, utána sütőbe tesszük. Amíg sül, tejföllel öntözgetjük. Ha már puha, a zsírjára sütjük, azután a húst kivesszük. A zsírban 1 kanál lisztet és 2 kockacukrot pirítunk, páclével feleresztjük, ha felforrt, szitán átszűrjük, a húst visszatesszük, együtt felforraljuk. Tálaláskor a levébe tejfölt habarunk. Burgonyasalátával tálaljuk.
Nyúlderék
A nyúlderék kék bőrét lenyúzzuk, bőven megspékeljük szalonnával, besózzuk. Vajjal kent lábasba tesszük, citromszeletekkel és vágott hagymával együtt, azután tejföllel vegyített olvasztott vajjal öntözgetve, lassan barnára sütjük.
Párolt nyúl
A nyúl húsát szép darabokra vágjuk. Két kanál lisztet, 1 reszelt hagymát, 1 kávéskanál sót és kevés borsot összevegyítünk 1 pohár hideg vízzel, a húsdarabokat egyenként belemártjuk, lábasba tesszük, hozzáadunk 1 kanál ecetet vagy citromlevet, pár babérlevelet, 2 szegfűborsot, kis leustyánt, 1 darabokra vágott hagymát, 1 késhegynyi cukrot, feltöltjük annyi vízzel, amennyi feléri. Nagyon lassú tűzön lefedve 3 óra hosszat főzzük. Tálaláskor a húst tálra szedjük, a levét rászűrjük, gombócfélékkel és vörös áfonya befőttet adunk melléje.
Nyúlpaprikás
Egy kiló nyúlhúst darabokra vágunk, lábasba tesszük. 2 karikára vágott hagymát hintünk rá, megsózzuk és fedő alatt,, egy-egy kis vizet öntve alája, puhára pároljuk, azután zsírjára sütjük és kevergetjük, hogy a hagyma és a hús megpiruljon. Késhegynyi paprikát és sót hintünk rá, megkeverjük, azonnal feltöltjük 3 kanál ecettel, 3 kanál vízzel, ha együtt forrt, burgonyapürével tálaljuk.
Rák
Az élő rákokat többször váltott vízben kefével tisztára súroljuk, mossuk, azután megöljük, úgy, hogy a hátukat egyik kezünkkel szorosan fogva, a farkon lévő középső úszószárnyat a másik kezünkkel kihúzzuk. Azután, ha már nem mozognak, leszedjük a lábakat, a farkát kihúzzuk, ezen a nyíláson hegyes késsel kiszedjük a beleket, üresre kaparjuk, kívül-belül nagyon tisztára mossuk. A bajuszokat és a lábakat levágjuk. Azonnal készítjük.
Rákleves
A rák ollóit és farkát sós, köménymagos vízben főzzük, míg a húsa puha. A rák törzsét megtöltjük galuskatésztával. Ehhez 1 felvert tojást elkeverünk 2 kanál zsírral, kevés sóval, borssal, 3 kanál vízzel és 6 kanál liszttel. Egy és fél liter zöldséges levet főzünk, 1 kanál lisztből és 2 kanál zsírból készült rántással berántjuk, leszűrjük, újra felfőzzük, beletesszük a megtöltött ráktörzseket és főzzük, amíg a töltelék puha. Tálaláskor a külön főzött ollókból és farkakból kifejtjük a húst és a levesbe, tesszük.
Sós köménymagos, borsos vízben megfőzzük, a húst az ollókból és farkakból kiszedjük. Apróra vágott hagymát vajban félig megpirítunk, belerakjuk a rákhúst, ráhintünk 1 késhegynyi paprikát, kevés sót és egy-egy kis ráklével pároljuk.
forrás: delina