Sokunknak van egy családi receptje a nyári bogrács partik nagy kedvencéhez, a pörkölthöz. Bár az alapok megegyeznek, egy-egy titkos hozzávaló varázsolja igazán különlegessé a főztünket.

Sokszor azonban elveszünk a részletekben, túlságosan a speciális hozzávalóra koncentrálunk és a pörkölt nem lesz igazán ízes és szaftos. Segítünk, hogy mire figyeljünk oda ahhoz, hogy mindenkit levegyünk a lábáról a pörköltünkkel.

  • Fontos a megfelelő hús kiválasztása. A pörkölthöz a legalkalmasabb marhalábszár, vagy -lapocka de készíthetjük nyakból és pofahúsból is. Más állatok esetében a zsíros részekből vásároljunk be, mint a lapocka, a csülök vagy a nyak, de például sertéscomból is kiváló pörköltet készíthetünk.
  • A hús felszeletelésénél ügyeljünk arra, hogy a hús rostjaira merőlegesen vágjuk kockára, így elkerüljük, hogy rágós maradjon. A kockák méreténél vegyük figyelembe, hogy pirítás közben össze fognak menni, így nem kell apróra vágni a húst.
  • Mellőzzük az olajat és használjunk disznó- vagy libazsírt a pirításhoz, ezzel egy újabb aromát adhatunk a pörköltnek.
  • Ne vigyük túlzásba a hagymát! Igaz, hogy komoly részét veszi ki a pörkölt ízéből, azonban, ha túl sokat használunk elnyomja a többi hozzávaló ízét, ráadásul édeskés lesz. 1 kg húshoz 2 fej közepes hagyma bőven elegendő.
  • Várjunk a fűszerpaprikával! Csak a lepirított pörkölalaphoz adjuk majd hozzá, ne a húsra szórjuk.
  • A folyadékot ne egyszerre öntsük hozzá, hanem fokozatosan adagoljuk és forraljuk vissza. Amennyiben bort is szeretnénk hozzáadni, azt a főzés utolsó 20 percében tegyük meg, így nem fő el az íze idő előtt.
  • A són, borson, fokhagymán és őrölt köményen kívül csak a húshoz illő, vagy a saját titkos hozzávalónkat használjuk fűszerezéshez, ugyanis a túl sok íz, elnyomhatja a pörkölt aromáját.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu