A brassói aprópecsenye mindannyiunk kedvence, mégis talán mindenkinek egy kicsit mást jelent ez az étel. De milyen az igazi, az eredeti brassói aprópecsenye?
Érdekes, mert a nevesebb szakácskönyvek (pl. Horváth Ilona) nem is hozzák ezt a receptet. A Wikipédia brassói szócikke sem ad sok segítséget az eredeti – ha van ilyen – recept elkészítéséhez, sőt e sorok írásakor 6 különböző eredetet, és egyben címszavakban 6 különböző brassói elkészítést mutat be.
Így azt meghagyva, hogy a tökéletes brassói egy kicsit mindenkinek a saját ízlése szerinti, itt megadom neked azt a receptet, amivel egészen biztos nem fogsz mellényúlni. És ami ráadásul ezt az ételt tényleg nagyon finommá teszi – nem csak egy olajban tocsogó, krumplis hússá, ami valljuk be, nemritkán tapasztalható például olcsóbb vendéglátóhelyeken. A receptben pedig megosztom veled a tényleg tökéletes brassói aprópecsenye elkészítésének 6 titkát!
Brassói aprópecsenye recept
-
- Legelső lépésben készítsd elő a krumplit. Tisztítsd meg és vágd kockákra.
-
- Tedd fel a krumplit főni hideg, sós vízben. Ha felforrt, 10 percig főzd és szűrd le, még sütni is fogjuk.
Tudom, hogy nem a legegyszerűbb a krumplit előfőzni, majd sütni és úgy adni a húshoz. De a tökéletes brassói aprópecsenye első titka éppen ez. Így a krumpli a főzés miatt a lehető legtöbb szaftot magába fogja szívni (= ízes lesz), viszont a sütés miatt amennyire lehet, még ropogós is lesz!
-
- Készítsd elő a többi zöldséget is. A hagymát és a fokhagymát aprítsd fel. A paprikát csumázd ki, vágd ketté, ütögesd ki a magját és szeleteld fel fél cm-es csíkokra. A paradicsomot tedd 1 percre forró vízbe, húzd le a héját és vágd ki a csumáját, majd vágd apróbb darabokra.
-
- A húst is tisztítsd meg, és vágd kisebb kockákra.
A tökéletes brassói aprópecsenye 2. titka véleményem szerint, hogy jó minőségű, nem zsíros sertéshúst használj. Ha igazán jót szeretnél enni, akkor erre a sertésszűz a legjobb. Ha nem szeretnél ennyit költeni rá, akkor combot vagy lapockát javaslok, de a zsíros részektől megtisztítva.
- Kockázd fel a szalonnát is.
Természetesen a szalonna akár el is hagyható, de a jó minőségű, füstölt, és lehetőleg nem gyorspácolt szalonna (a képen kolozsvári szalonna) a tökéletes brassói harmadik titka. Ennek az ízét egyszerűen nem tudod máshogy az ételbe vinni, és ha hiányzik, nem lesz az igazi. Lásd még ehhez a következő pontot is!
-
- Forrósíts fel egy serpenyőt, adj hozzá 1 ek. (kb. 3 dkg) zsírt vagy olajat.
Ha már a füstölt ízeknél, és a negyedik titoknál tartunk, akkor én csak jó minőségű zsírt javaslok a brassóihoz. Lehetőleg liba-, kacsa- vagy mangalica. Itt is igaz, mint a szalonnánál, hogy nem lesz ugyanaz az íze a brassóinak, amire gyerekkorodból emlékszel, ha olajjal készíted!
-
- A húst pirítsd körbe a serpenyőben 5 perc alatt nagy lángon.
-
- Tedd félre a húst a levével együtt egy tányérba vagy edénybe.
-
- Ugyanabba a serpenyőbe tedd bele a másik 1 ek. zsírt vagy olajat, és pirítsd rajta a szalonnát kb. 4 percig.
-
- Add hozzá a hagymát, és pirítsd ezt is kb. 3 percig.
-
- Add hozzá a fokhagymát, pirítsd még fél percig. Vigyázz, mert ez könnyen megég.
-
- Add hozzá a zöldpaprikát, és pirítsd 3 percig.
-
- Húzd le a lángról, adj hozzá fél teáskanál pirospaprikát, keverd el, és add hozzá a paradicsomot.
-
- Vedd a lángot közepesre, és pirítsd 1 percig.
Vedd észre, hogy itt egy lecsós alapot készítünk, és ez a tökéletes brassói ötödik titka. A végén a krumpli magába fogja szívni, de ettől lesz egy igazi, megkomponált étel, és nem csak pirított krumpli hússal.
-
- Add hozzá a húst, levével együtt. Ízesítsd sóval, borssal és majoránnával.
-
- Mindig nagyon kicsi vízzel (alkalmanként fél dl) felöntve főzd puhára a húst. Közben mindig hagyd, hogy zsírjára süljön. Sertésszűz esetében mindössze 10 percig kell főznöd, comb vagy lapocka esetében még 30-40 percig.
-
- Közben a leszűrt krumplit bő, forró olajban süsd ki. Ez 2 adagban ment nekem, adagonként 12 percig tartott, mire ilyen szép aranyszínű lett. Sütés közben rázogasd a krumplit, majd szedd ki egy tányérba és tedd félre.
-
- Amikor a hús megpuhult, hagyd még egyszer teljesen zsírjára sülni, és még 3 percig nagy lángon pirítsd, időnként megkeverve.
-
- Add hozzá a krumplit, forgasd össze, és süsd még 2 percig.
-
- Legvégül add hozzá a gyorsfagyasztott zöldborsót, és ezzel is összeforgatva süsd 2 percig.
Talán a zöldborsó a legellentmondásosabb hozzávaló a brassóiban. Van, aki nem is hallott róla, van, aki nem is tudja nélküle elképzelni. Természetesen elhagyható, de szerintem éppen ez a tökéletes brassói hatodik titka. Ettől lesz igazán érdekes egytálétel, ami már messze túlmutat a fokhagymával ízesített krumpli és hús párosításon.
Te hogyan csinálod: Írd meg nekünk a sajtoiroda@hirmagazin.eu e-mail címre!
Olvass más változatokat is, itt!
Brassói aprópecsenye változatok
Ahogy említettem, brassóiból annyiféle receptet találsz, ahányan ezt az ételt leírták.
Talán a zöldborsó a legellentmondásosabb hozzávaló, erre már utaltam. Én mindenképpen javaslom kipróbálni, nagyon feldobja ezt az ételt! Ha nem tetszik, legfeljebb legközelebb nem teszel bele!
A brassói mindig sertéshúsból készül, ebben nincs vita. A legtöbbször talán a combot használják, de láttam például tarjás receptet is. Én akkor is a sertésszüzet javaslom, egy szinttel magasabbra emeli ennek az ételnek az élvezeti értékét, mint amit az olcsó kifőzdéktől esetleg megszokhattunk.
A lecsós alapot a brassóiban helyettesítheted télire eltett, vagy konzerv lecsóval is. Ebben általában nincsen hagyma, tehát ez csak a zöldpaprikát és a paradicsomot helyettesíti.
Szintén találkozni még olyan változattal, amikor lecsós alapot egyáltalán nem tesznek bele. Tény, hogy valamivel egyszerűbb elkészíteni, viszont jelentős és szükséges ízeket veszünk ezzel ki a receptből.
Ami a fűszerezést illeti, a só és a bors természetesen mindig kell bele. A legtöbben fűszerpaprikát is használnak, és leggyakrabban ezen kívül még a majoránna jelenik meg a brassói receptekben. Ezekkel lehet kísérletezned, neked vagy nektek hogyan ízlik a legjobban.
A brassóit szinte minden esetben valamilyen savanyúsággal, leginkább ecetes uborkával tálalják!
A legnagyobb brassói hiba
Az ízesítés természetesen ízlés kérdése, így semmi gond nincs azzal, ha valaki nem pontosan így csinálja, így szereti a brassóit.
De talán egy olyan hiba van, amivel gyakran találkozni – főleg vendéglátóhelyeken -, és ami nagyon el tudja rontani a brassói élvezeti értékét.
Ez pedig az, ha zsírban-olajban tocsog. Egyszerűen erre nincs mentség!
Hogy ezt elkerüld, egyrészt jól csöpögtesd le az olajból kivett sült krumplit. Másrészt ne tegyél bele nagyon zsíros részeket a húsból. Harmadrészt pedig bánj mértékkel a zsiradékkal az elején. Ha mégis zsírosnak találnád, akkor mielőtt a krumplit beletennéd, öntsd le a zsírjának egy részét.
Jó étvágyat!
eletmod