Home Főhírek Külföld Virágot vittek a rendőröknek a békéért tüntetők Törökországban

Virágot vittek a rendőröknek a békéért tüntetők Törökországban

Két robbanás változtatta véres katasztrófává a kurdpárti aktivisták és más civilek béketüntetését Ankara belvárosában.

Az ellenzék változatlanul a török elnököt, Recep Tayyip Erdogant teszi felelőssé a történtekért, illetve azért, hogy a közállapotok eljutottak idáig Törökországban.

Erdogan bírálói szerint a politikus és az őt körülvevő szakemberek 13 éve vezetik az országot, így felelősség terheli a hírszerzési hiányosságokat és a kurdellenes nacionalista hangulat gerjesztését illetően az elnököt.

Az áldozatok temetésén több ezren jelentek meg. A gyászolók tömege nemcsak csendben vonult, sokan lobogtattak zászlókat, skandáltak kormányellenes szlogeneket.

A rendfenntartókkal való újabb összecsapásokat megelőzendő többen kíséreltek meg virágokat adni a rendfenntartóknak.

A nacionalisták kurdok iránti haragját felerősítették a török biztonsági erőket ért támadások, a betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) fegyveres csoportjai részéről.

A szombati demonstráció résztvevői a PKK és Törökország között éleződő erőszak ellen tiltakoztak.

A török hatóságok szerint az Iszlám Állam nevű terrorszervezet állhat a támadás mögött, de a dzsihadisták nem jelezték, hogy közük lenne a merénylethez, miközben máskor gyorsan magukra vállalják cselekményeiket.

*Bahtiyar Küçük, Euronews: – Törökországot a köztársaság történelmének legsúlyosabb terrortámadása rázta meg. Három héttel az előrehozott parlamenti választások előtt bombák robbantak Ankarában. A legfrissebb eseményekről beszélgetünk Dr. Nihat Ali Özcannal, a török gazdaságpolitikai kutatóintézet elemzőjével.

– Törökország katonai akciót folytat a Kurdisztáni Munkáspárt és az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen. Ilyen helyzetben vajon elégséges volt a béketüntetés biztosítása?*

Nihat Ali Özcan: – Ha a hatóságok magyarázatát és eddigi eredményeit nézzük, akkor azt látjuk, hogy a biztonság és az információk tekintetében hanyagok voltak. A rendőrség megtette a megfelelő intézkedéseket a helyszínen, de a terroristák, már a felvonulás kezdete óta a tömegben voltak. A biztosítás tehát elégtelen volt a tüntetés teljes területén és idején.

– Van, aki a kormányt tartja felelősnek a támadásért. A miniszterelnök és egy ellenzéki vezető pedig egymást hibáztatják. Ön milyen okokat lát a támadások mögött?

– Ennek az ügynek több vetülete van, és az összefüggések is bonyolultak. Ha innen nézzük, akkor az Iszlám Állam nevű terrorszervezet kurdok elleni szíriai támadásainak hatása Törökország területén is megjelenik erőszakként, ami a választásoktól teljesen független. A kormánynak ugyanakkor politikai felelőssége van a helyzet kialakulásában.

– Három hónapja a szíriai határ mentén fekvő Suruç városában harminchárom embert öltek meg. Van kapcsolat a mostani támadásokkal?

– Vannak hasonlóságok a két eset között, például az elkövetési módszer, a megcélzott emberek csoportja és a támadás utáni összkép. Ugyanakkor az említettektől független támadások is előfordultak az országban. Például a Népi Demokrata párt tüntetésén október 6-án és 7-én Diyarbakir városában a kobani eseményekkel kapcsolatban, a Kurdisztáni Munkáspárt támadásai az Iszlám Állam terrorszervezet támogatói ellen, vagy civilek elleni egyéb támadások, amelyek mind azt mutatják, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt és az Iszlám Állam közötti konfliktus napról napra erősödik.

– Mondhatjuk, hogy ez a Kurdisztáni Munkáspárt stratégiája a november 1-jei előrehozott választásokra időzítve?

– Szerintem ez csak véletlen egybeesés. Nemsokára jönnek a választások, a Kurdisztáni Munkáspárt eddig célzottan követett el támadásokat, jól meghatározható helyszínek ellen, de nemsokára jönnek a választások, és a Törökországban terrorszervezetnek nyilvánított Kurdisztáni Munkáspárt Szíriában és Irakban is részt vesz az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harcokban, és a nemzetközi elfogadottság miatt érzik biztosítva, hogy folytathatják harcukat.

– Hogyan befolyásolja a választást az ankarai merénylet?

– Ez még nem dőlt el. Egy ilyen támadás többféle eredményt is hozhat. A bizonytalanság érzetéből akár a jelenlegi kormány is profitálhat, viszont ha ez a félelem bírálatokkal párosul, akkor a kormányellenes erők nyerhetnek vele.

Forrás: euronews;

Exit mobile version
Megszakítás