Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Robbanó csipogók: amit az évszázad legrafináltabb titkosszolgálati akciójáról tudnunk eddig..

Robbanó csipogók: amit az évszázad legrafináltabb titkosszolgálati akciójáról tudnunk eddig..

A Hezbollah egyik, felrobbant csipogó által megölt tagjának temetése Bejrútban, 2024. szeptember 19-énAP Photo/Hussein Malla
A csipogó a Bejrút utcáin robogózó férfi zsebében robbant fel, 2024. szeptember 17-én

Szerzői jogok Forrás: Telegram

Az izraeli hírszerzés már legalább két éve tervezte és szervezte a Hezbollah-elleni, az elavult kommunikációs eszközök felrobbantásával elkövetett merényletsorozatot. Ehhez fedőcégeket alapítottak – az egyiket Magyarországon. A személyhívók akkumulátoraiba azonban nem itt rejtették a robbanóanyagot.

Egy keddi napon, 2024. szeptember 17-én helyi idő szerint délután fél négykor kis, de erőteljes pukkanások sorozata söpört végig Bejrúton.

Post

A szemtanúk utóbb arról számoltak be, hogy füst tört elő az emberek zsebéből, majd kisebb dördülések hallatszottak, amelyek egyesek szerint tűzijáték vagy lövés hangjára emlékeztettek.

Egy bejrúti piac biztonsági kamerája megörökített egy ilyen incidenst: egy vásárolgató férfi összerogyott, miközben a mellette álló árusnak semmi baja nem esett.

Az is kiderült, hogy Bejrúton kívül még hét libanoni településen, sőt a szíriai fővárosban, Damaszkuszban is regisztráltak ilyen detonációkat. Kivétel nélkül szinte minden esetben az általában zsebben hordott személyhívók – népszerű nevükön csipogók – robbantak fel, bár egy olyan esetről is tudni, amikor a pager, még gyári dobozában repült a levegőbe.
Az viszont bizonyos, hogy minden eszköz pillanatokkal korábban csipogással jelezte olyan üzenet érkezését, amely forrásának a Hezbollah vezetése tűnt – jelentette bennfentes forrásokra hivatkozva a New York Times, amely azt valószínűsíti, hogy a robbanásokat az üzenet beérkezése váltotta ki.
Egy csipogó az ágyéka mellett sebesített meg egy férfit, 2024. szeptember 17-énForrás: Telegram
Bejrúti jelentések szerint a robbanások egy órán át tartó sorozata káoszt okozott. A sérültek tömegével érkeztek a kórházakba.
Egy sebesült a bejrúti szemészeti kórházban, 2024. szeptember 20-ánAP Photo/Hussein Malla
Másnap, szerdán, 2024. szeptember 18-án helyi idő szerint délután ötkor újabb robbanások hallatszottak Libanon-szerte.
Ezúttal a Hezbollah által alig öt hónapja vásárolt kézi adóvevők explodáltak.
https://twitter.com/i/status/1836414981744574775
Az egyik robbanás az előző napi áldozat temetésének közelében következett be, és pánikot okozott a gyászmenetben.
Az áldozatok
A két robbanás-sorozatnak összesen legkevesebb 37 halálos áldozata volt – köztük két gyermek. A sérültek számát több ezerre becsülik.
A Hezbollah egyik, felrobbant csipogó által megölt tagjának temetése Bejrútban, 2024. szeptember 19-énAP Photo/Hussein Malla

Többek közül életét vesztette a Hezbollah két parlamenti képviselőjének két fia, valamint a Hezbollah egyik tagjának lánya.

Könnyebben megsérült Mojtaba Amani, Irán libanoni nagykövete.

Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetője karcolás nélkül úszta meg a merénylet-sorozatot.

A sebesülések többsége a kezeken és az arcon keletkezett – jelentette Firasz Abiad, Libanon egészségügyi minisztere. Sokan azonban deréktájon, vagy még annál is kellemetlenebb helyen sérültek.

Szíriában tizennégy sérült került kórházba a csipogók felrobbanását követően.

Magyarországon bejegyzett olasz közvevítő

A személyre szabott merényletek kérdések sorát vetették fel. Miután a célpontok zöme az Irán által támogatott Hezbollah tagja volt, a támadás kitervelője és végrehajtója minden bizonnyal valamelyik izraeli titkosszolgálat vagy valamelyik még titkosabb egység. Izrael hivatalosan sosem ismeri el szerepét egyetlen, konkrét személy ellen indított akcióban.

A tajvani Gold Apollo logója a felrobbant csipogó maradványánForrás: Telegram

A keddi robbantásokat személyhívók aktiválásával váltották ki. Szakértők szerint a robbanóanyagot már azelőtt beépítették a csipogókba, mielőtt a Hezbollah birtokába kerültek volna. Maradványaikon a tajvani Gold Apollo logóját fedezték fel.

„Nézzék meg figyelmesen a libanoni képeket” – mondta újságíróknak a kis, elektronikai eszközöket gyártó cég alapítója. Hszu Csing-kuang arra hívta fel a figyelmet, hogy nincs rajtuk a „Made in Taiwan” felirat, vagyis nem ők gyártották a személyhívókat.

Hszu Csing-kuang bemutatta a Gold Apollo termékpalettáját, 2024. szeptember 18-ánAP

A budapesti székhelyű BAC Consulting nevű cégre hívta fel a figyelmet, amelynek három éve, darabonként 15 dolláros áron licencbe adta saját cégének védjegyét, és engedélyezte márkanevének használatát. Ennek ellentmond, hogy magyarországi tanácsadó céget csak két éve jegyezték be. Mindenesetre Hszu a BAC-tól érkező utalásokat „nagyon furcsáknak” nevezte, és azt is közölte, hogy a „Közel-Keletről” érkező kifizetésekkel kapcsolatban „problémák merültek fel”. A tudósításokból nem derül ki, mit értett a „furcsaságok” és a „problémák” alatt.

A BAC Consulting zuglói székhelye nem tűnik robbanóanyag-gyárnak. A címen még 12 másik cég osztozik. A tanácsadással foglalkozó BAC-ot 2022 májusában jegyezték be, és a cégadatok szerint bevétele már az első évben meghaladta a 260 millió forintot.

Tulajdonosa, egyben ügyvezetője a Szicílián született, anyai ágon magyar Bársony-Arcidiacono Cristiana. Nevének kezdőbetűi adják cége nevét.

„Én nem gyártok csipogókat. Csak közvetítő vagyok. Attól tartok, félreértették” – ezt nyilatkozta telefonon az NBC-nek, majd eltűnt, cégének honlapja pedig elérhetetlenné vált.

Bársony-Arcidiacono CristianaForrás: BAC Consulting

„A magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon” – ezt írta órákkal a budapesti szál felbukkanása után Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a közösségi médiában. Azt is megjegyezte:

Magyarország vonatkozásában az ügy nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent.

A BAC Consulting a LinkedIn-en nyolc szervezetet, köztük egy brit minisztériumot sorolt fel olyan partnerként, amellyel együttműködött, Londonban nem találták nyomát az együttműködésnek.

A lányom „jelenleg a magyar titkosszolgálatok által védett helyen van” – ezt nyilatkozta a személyhívók felrobbanása utáni harmadik napon a BAC Consulting alapítójának Szicílián élő édesanyja, Bársony-Arcidiacono Beatrix.

„Magyarországon a nemzetbiztonsági védelem alá eső személyek körét jogszabály rögzíti”, az „érintett hölgy” pedig nem tartozik a védetti körbe, így védelmet nem kaphat – cáfolta az Alkotmányvédelmi Hivatal a Telex kérdésére az anya állítását. Hozzátették azonban, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok vizsgálatot folytatnak, ennek során Bársony-Arcidiacono Cristianát többször is meghallgatták. „A vizsgálat eredményeiről a nemzetközi partnerszervezeteket és az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát folyamatosan tájékoztatjuk” – közölte a hivatal.

Az ügyben máris összehívták a nemzetbiztonsági testület ülését, és az Európai Bizottság is vizsgálódik.

„Egyelőre még ne siessük el a következtetéseket. Tudjuk, mi történt, de az okait, és mikéntet még ki kell vizsgálni” – jelentette ki Peter Stano, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője.

Kovács Zoltán ígéretet tett, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok valamennyi érintett nemzetközi partnerszolgálattal és társszervezettel együttműködnek.

A szófiai szál

A BAC Consulting, két másikkal együtt, az izraeli hírszerzés fedőcége volt – írta a New York Times három, a műveletbe beavatott izraeli tisztre hivatkozva. A BAC-nak voltak hétköznapi ügyfelei, akik szabványos személyhívókat kaptak. Igazából azonban csak a Hezbollah számított, amelynek a legkevésbé sem szokványos csipogókat gyártottak: akkumulátoraik robbanékony pentaeritrit-tetranitrátot, rövidítve PETN-t tartalmaztak.

A megbuherált személyhívók a szófiai Norta Global közvetítésével kerültek a Hezbollahhoz – állítja az indiai Week, amely szerint a bulgáriai céget egy hónappal a BAC Consulting előtt jegyezték be, 2022 áprilisában.

A csipogós támadásokhoz köthető 1,6 millió euró a Norta Global közvetítésével érkezett Magyarországra – ezt közölte a bolgár bTV két nappal a támadások után.

Az alapító cégtulajdonos a délnyugat-indiai Keralából származó Rinson Jose, aki 2015-ben költözött Oslóba, majd norvég állampolgárságot kapott. Az izraeli védelmi erőkkel is kapcsolatban áll, legalábbis az izraeli Founders Nation kapcsolatépítő portálon szereplő profilja szerint – írta a Washington Post.

Rinson Jose, a szófiai Norta Global alapítójaForrás: X/@Samer

Rinson Jose a csipogós támadások napján Bostonba utazott egy technológiai konferenciára, de még az akkreditációs igazolványát sem vette át.

Nyomtalanul eltűnt.

A harmadik fedőcég akár az is lehetett, amely a csipogók és a walkie-talkie-k akkumulátorait robbanóanyaggal töltötte meg. Erről a cégről semmit sem tudni.

A felrobbant adóvevők

Még homályosabb a szerdán, szintén sorozatban felrobbanó adóvevők eredete.

Post

Néhány közülük egészen bizonyosan a japán ICOM által gyártott IC-V82 modell volt. Ezeket az eszközöket a Hezbollah szintén öt hónapja vásárolta.

A készülékek azonban minden jel szerint hamisítványok. Az ICOM ugyanis közleményében tudatta, hogy ennek a modellnek és akkumulátorának a gyártását, illetve értékesítését csaknem tíz éve, 2014 októberében megszüntette – jelentette a BBC. A gyártást soha nem szervezték ki más országba.

Egy baalbeki házban felrobbant walkie-talkie maradványai, 2024. szeptember 18-ánAP Photo

A felrobbant adóvevők akkumulátorrekesze körül keletkezett sérülésekről készült fotók arra utalnak, hogy robbanóanyaggal szerelték fel őket – idézte a Kyodo hírügynökség Josiki Enomojót, az ICOM igazgatóját.

Az elavult eszközök

A Hezbollah azért tért át az „alacsony technológiai színvonalú” kommunikációs eszközök használatára, hogy megelőzze a helymeghatározást. A személyhívók például kizárólag alfanumerikus és hangüzenetek fogadására, illetve megjelenítésére alkalmasak.

Ezeket sokkal nehezebb nyomon követni, mint a mobilokat, amelyekről a Hezbollah tagjai már régen lemondtak.

A Mérnöknek becézett, az Izrael elleni öngyilkos merényleteket előkészítő Jahja Ajjast ugyanis a Moszad egy olyan mobiltelefonnal robbantotta fel 1996-ban, amelyről feltételezték, hogy terrorista a kezébe veszi. A készülékbe mindössze 15 gramm RDX robbanóanyagot rejtettek, ami bőven elég volt Ajjas megöléséhez.

A Hezbollah már idén februárban gyanította, hogy az izraeli hírszerzés beszivárgott soraikba, és a csúcstechnológiát alkalmazva azonosítja a tagságot.

Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetője beszél a tévében, 2024. szeptember 19-énAP Photo/Hassan Ammar

A Hezbollah vezetője akkor élő televíziós beszédében szólította fel híveit, hogy „temessék el” mobiljaikat.

„Tegyétek vasdobozba, és zárjátok el” – ezt az utasítást adta ki Hasszán Naszrallah.

Szakértők szerint ezzel azonban azt is jelezte az izraeli hírszerzésnek, hogy elavultnak számító, de új kommunikációs eljárásra térnek át. Az első, robbanóanyaggal ellátott csipogók egy kisebb szállítmánya már 2022-ben Libanonba érkezett, Naszrallah beszéde után azonban a szállítás felgyorsult.

Az nem világos, hogyan választotta ki a Hezbollah a beszállítót, és az sem, vajon átestek-e biztonsági ellenőrzésen a személyhívók és az adóvevők, amelyek később hatalmas pusztítást okoztak. Ez alapján feltételezhető, hogy a Hezbollahon belül is voltak rések, sőt talán olyanok is, akik az ellenségnek dolgoztak.

A támadás arra utal, hogy Izrael „mélyen” beszivárgott a Hezbollah „kommunikációs hálózatába” – szögezte le Lina Khatib, a globális politikát vizsgáló brit Chatham House elemzője.

A robbantások sorozata Libanonban pánikot váltott ki.

„Nem tudjuk, használhatjuk-e laptopjainkat és mobiljainkat” – kesergett például a BBC stábjának egy Gídaként bemutatkozó nő.

Az időzítés

Az izraeli titkosszolgálatok azt tervezték, hogy a Hezbollah köreiben már korábban elosztott csipogók egyidejű felrobbantása egy ellene indított általános háború nyitócsapása lesz – írta az amerikai Axios hírügynökség egy volt izraeli tisztségviselőre hivatkozva, aki tudott a tervezett műveletről.

Miután azonban a Hezbollah két tagja gyanút fogott, és erről az Al-Monitor is beszámolt, az izraeli vezetés az akció azonnali elindítása mellett döntött.

A Hezbollah tagjai két, a robbantásokban megölt társuk koporsóival, 2024. szeptember 19-énAP Photo/Hussein Malla

Néhány perccel a csipogók felrobbantása előtt az izraeli védelmi miniszter felhívta amerikai kollégáját, és tájékoztatta, hogy Izrael rövidesen hadműveletbe kezd Libanonban, de nem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni.

Izrael – elvéhez híven – hivatalosan nem ismerte el szerepét a robbantások sorozatában.

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás