hétfő, június 17, 2024
Home Főhírek Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfó Valamiben meg kell halni, csak nem mindegy, hogy kínhalállal, vagy az élet...

Valamiben meg kell halni, csak nem mindegy, hogy kínhalállal, vagy az élet elmúlása által..

46
0

Folyik a tömény méreg Budapest ivóvízbázisába, ezt már többhelyről megerősítették, íme a részletek:

Alacsony a dunai vízállás, felszínre kerülnek, láthatóvá válnak a disznóságok.

Mérgek a Dunába

Mégpedig konkrétan az, hogy rákkeltő méregpatak folydogál a folyóba a volt Óbudai gázgyár területéről. A Greenpeace Magyarország környezetvédő szervezet Facebook-posztjában képet is közölt erről:

A nagyon alacsony Duna vízszintnek “hála”, ismét látványos, ahogy a rákkeltő mérgek csorognak a Dunába a volt Gázgyár…

„A nagyon alacsony Duna vízszintnek “hála”, ismét látványos, ahogy a rákkeltő mérgek csorognak a Dunába a volt Gázgyár területéről Óbudán. 4 éve, 2018-ban kimértük, hogy egyes rákkeltőnek minősített szennyezőanyagok több százszorosan, más súlyos mérgek pedig több ezerszeresen haladták meg a talajvízre megengedett határértéket” – írták a környezetvédők. „Elképesztő, hogy évtizedek óta képtelenek a hazai hatóságok, az állami tulajdonban lévő Nemzeti Közműveknél (és elődeinél) elérni, hogy megkezdődjön végre a szennyezés felszámolása.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

„Szerintünk elfogadhatatlan, hogy sok-sok éve a szennyezett, bűzös területen sportolnak, sétálnak emberek és folyik a méreg a Dunába, az ország egyik legfontosabb ivóvízbázisába”

– summázták véleményüket. A szervezet komplett aktát vezet a szennyeződésről, annak pontos helyéről és minden adatáról. Az ebben foglaltak szerint a szennyezett terület helye: 1031 Budapest, Gázgyár u. 1-69. (Hrsz.: 19333/51., 19333/52.). A volt Óbudai Gázgyár 21 hektáron, egy háromszög alakú területen helyezkedik el a Duna jobb partján, az Újpesti vasúti hídtól délre, egészen az Óbudai-sziget (Mozaik utca) bejáratáig. Pedig a kármentesítés megtervezését is elvégezték már, ennek során három fő területet határoztak meg, ahol szükséges a talaj cseréje és a szennyezett talajvíz megtisztítása.

A helyzet már akkor, 4 éve olyan súlyos volt, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyeztette.

A helyzet már akkor, 4 éve olyan súlyos volt, hogy a gázmassza a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyeztette. Kép: Pexels

Mi mérgez pontosan Óbudán?

A Greenpeace Magyarország megrendelésére 2018 októberében, akkreditált laboratóriumban bevizsgált minták alapján:

  • Egészségkárosító naftalinok: a két mintából az egyikben 75, míg a másikban 400 µg/l (mikrogramm/liter) feletti volt a naftalinok koncentrációja. Ez nagyon jelentősen túllépi a talajvízre megengedett határértékeket, melyek literenként 2 µg-ot, a felszíni vizekre literenként évi 2,4 µg-ot engednek meg. A naftalin „valószínűleg emberi rákkeltő” besorolású.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

  • Mérgező PAH-ok: teljes koncentrációjuk 157, illetve 238 µg volt literenként, míg a talajvizekre megengedett határérték 2 µg. Egyes PAH-ok esetében még jelentősebb volt a határérték-túllépés. Az acenaftén koncentrációja több mint 3000-szeresen haladta meg a talajvízre megadott értéket.

  • Rákkeltő benzol: 66,7 µg/l volt a legmagasabb mért koncentráció, míg a talajvizekre megadott határérték 1 µg.

  • Idegrendszerre káros xilolok: a legmagasabb mért érték 262 µg/l volt, míg a talajvízre megadott határérték 20 µg/l.

  • Rákkeltő arzén: az egyik mintában 57,7 µg/l volt a szintén rákkeltő arzén koncentrációja, mely ugyancsak többszörösen lépi túl a talajvízre megadott 10 µg/l-t és a felszíni vizekre megengedett 20 µg/l-t.

 

A kármentesítés megtervezése során három fő területet határoztak meg, ahol szükséges a talaj cseréje és a szennyezett talajvíz megtisztítása.

A kármentesítés megtervezése során három fő területet határoztak meg, ahol szükséges a talaj cseréje és a szennyezett talajvíz megtisztítása. Kép: Pixnio

A gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el cianiddal, arzénnal és egyéb, fokozottan veszélyes vegyületekkel szennyezett gázmasszával, amit a területen ástak el. A lerakott veszélyes hulladék már évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, ezenfelül alacsony vízállás esetén a Dunába ömlik a sárgás, jellegzetes szagú folyadék. A helyzet olyan súlyos, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti.

Az elkészült kármentesítési tervnek megfelelően a szennyező források megszüntetésére, valamint talajvíztisztításra és teljes talajcserére van szükség. A várható összköltség egyes becslések szerint elérheti a 20-25 milliárd forintot is.

A legutolsó, 2017-es közbeszerzés eredménytelenül zárult, mert a 24.hu forrásai szerint egyszerűen alábecsülték a rekultiváció összegét, és az adott kereteken belül azt senki nem vállalta. A 2018 októberében tapasztalt alacsony vízállás során jól láthatóan szennyezett víz szivárgott a talajból a Dunába. A helyzet már akkor, 4 éve olyan súlyos volt, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyeztette.

(Forrás: IndexGreenpeace)

Hirmagazin.eu

Megszakítás