Uszód bemutatása

Története
Uszód nevét a fennmaradt írásos emlékek 1318-ban említették először. Nevének alapja valószínőleg az úszó, úsztató főnév lehet. Határát gyakran pusztították árvizek. A török megszállás alatt a szegedi szandzsák kalocsai náhijéjébe tartozott.
Ferdinánd király 1559. február 3-án élethosszig tartó birtoklásra egri tiszteknek adományozta, amely jelzi a magyar közigazgatás jelenlétét a török megszállás alatti területeken is.
A mai lakosság ősei 1620 körül népesítették be Uszódot, melyben a vallástörténet is szerepet játszott. A betelepülők zöme a református vallást gyakorolta, miután ők kevesebb ünnepnapot tartottak, mint a katolikusok, a török adószedők szívesebben látták őket a birtokokon.
A református egyházközség dokumentumai szerint az 1620 körüli újratelepüléskor Uszódot benépesítő lakosság „egésze” protestáns volt. Azért telepedtek le, mert felvidéki falujukat el kellett hagyniuk, lévén, hogy ott a katolikus felekezeten levő Habsburgok miatt nem gyakorolhatták protestáns hitvallásuk szerinti hitüket.
A török elleni felszabadító háború után Uszód a kalocsai érsek birtokába került, majd a király 1832. július 5-én és augusztus 25-én kelt rendelete értelmében a kalocsai káptalan dotatiojára elkülönítették. Református egyháza már 1659-ben létezett, templomát 1790-ben építették. A római katolikusok száma a XIX. században kezdett nagyobb mértékben emelkedni. Római katolikus plébániáját 1870-ben szervezték, Régiszi Szent Ferenc tiszteletére ebben az évben szentelték fel templomukat, melynek festése 1940-41-ben történt. Református templomát 1901-ben újjáépítették. A második világháború előtt a reformátusok kettő, a katolikusok egy iskolát tartottak fenn. Jelenleg a települést 2/3 részben reformátusok és 1/3 részben katolikusok lakják, lakosainak száma 1160 fő.
Természeti vonzerők
• Duna- part
• Jelentős hajózási hagyományok, a helyi lakosság erős kötődése a folyóhoz és a hajózáshoz
Kulturális/ örökség vonzerők
• Múzeum, tájház
• Benedek Péter naiv festő emlékháza
Népi hagyományok
• babakészítés, tojásfestés
• Hagyományőrző néptáncegyüttes
Vendéglátás
Vendéglátóhelyek
• Tízlukú vendéglő
• Napfény csárda
• Nemes Büfé
vezetője:Nemes László 6332 Uszód, Külterület Tel:78/418-045

Borozó, söröző
• Nefelejcs Presszó vezetője : Zsemberi Márta 6332 Uszód, Szabadság u. 21. Tel:78/418-117

Hagyományok
A század elején önkéntes tűzoltó egyesület (1886), református ifjúsági kör, katolikus ifjúsági kör, református olvasókör és református dalárda működött Uszódon. 1935-ben az első világháborúban, 1992-ben a második világháborúban elesett katonák tiszteletére emeltek emlékművet. A kalocsai Jézus Szíve búcsú előtti vasárnapon tartja búcsúját. A községben található az uszódi születésű Benedek Péter, népi naiv festőművész műemlékké nyilvánított emlékháza.

Uszód jellegzetes tánca a „gubbantós”. Hagyományőrző néptánc együttese több minősítést nyert.

Az 1909-ben született földműves Benedek Sándor verseskötetét Vadvirágok címmel 1933-ban adták ki. Egyik legszebb, Uszódról írt verse:

UJRA HALLOM…

Ujra hallom kicsi falum harangját
S a nagy erdő turbékoló galambját.
Szivem, lelkem örömében felkacag
Itt a kéklő kiskunsági ég alatt.

Ujra látom kicsi falum házait
S szinpompában illatozó hársait.
Látom a vén kőből épült templomot.
„Ugy-e szivem, itt vagyunk mi boldogok?”

Fenn az égen csillag ragyog s idelenn
Szivemet el fogja egy szent szerelem.
Legszebb része ennek a nagy világnak.

Szeretlek én, kicsi falum tégedet,
Mert az élet itt százszorta édesebb,
Mint máshol, a nagyvilágban ott, ahol
Nyári reggel kis pacsirta nem dalol.

Hazajöttem, boldog én csak itt vagyok
Közöttetek, muskátlis kis ablakok.
Itten csend van, jó szivük az emberek
S napsugárban fürösztöm a lelkemet.

Boldizsár Gáborné uszódi nívódíjas népművész a világot bejárva hirdette az uszódi hagyományokat. Lakásán a paraszt életmód emlékeiből és saját munkáiból (tojásfestés, tojáskarcolás, babakészítés) kiállítást készített.

Jelenleg Kun Gáborné készít uszódi népviseletbe öltöztetett babákat.

A község közvetlenül a Duna partjára települt. A vízi sportot, horgászatot és a természetet szeretők, hajósok gyakran kötnek ki a szép folyóparton.

Minden év november elsején 20,00 órakor őseink és elhunyt szeretteink emlékére meggyújtjuk az ország legnagyobb gyertyáját.

Cím: Uszód Árpád u. 9.
Tel: +36 (78) 418 126
E-mail: uszodph@t-online.hu
Web: http://www.uszod.hu

Exit mobile version
Megszakítás