A falu hangulatos fehér házai mögött magasodik a Székelykő, melynek tetejéről impozáns a kilátás Erdély egyik legszebb völgyére.
Erdély talán egyik legszebb faluja Torockó, mely a Székelykő hármas csúcsa alatt található Fehér megyében. Mára az ideérkező turistáknak köszönhetően megint pezseg az élet a különleges hangulatú helyen. Érdemes pár napot eltölteni itt, hiszen sokféle lehetőséget kínál a kikapcsolódásra ez a régi székely település.
Ahol kétszer kel fel a nap
Igazi ritkaság, hogy itt bizony minden reggel kétszer kel fel a nap. Az első napfelkelte után a napkorong ugyanis elbújik a hegy sziklás csúcsa mögé, hogy nem sokkal később megint előbukkanjon, újra felkeljen és elárassza a völgyet sugaraival. E fura látványért érdemes korán felkelni. Az érdekes jelenséget még Jókai Mór is megírta az Egy az Isten című regényében.
Székelykő
A Torockói-medence méltán híres természeti látványosság. A sziklaszorosokon, kőkapukon keresztül vezető út is csodás látnivalókat kínál, ám a leginkább mellbevágó képet a néphit szerint emberalakot formáló hatalmas szikla, a Székelykő impozáns 1128 méter magas tömbje nyújtja. A hegy egyik oldala sziklás, meredek, míg a másik fele lankásabb, füves. Bárhonnan is közelítjük meg a csúcsot, érdemes felmászni, mert a látvány valóban káprázatos innen. A Székelykőnek három főcsúcsa van, a Várkő, csegezi Geszteg és a hidasi Geszteg.
A Torockói-hegységben található Székelykő nevét a hős székelyekről kapta, akik a tatárjárás idején megmentették a falut. Tettükért cserébe megkapták a hegyen akkoriban még álló várat és annak környékét.
A hegycsúcson pazar a kilátás, szép időben messzire, akár Tordára is ellátni róla. A kék+ jelzést követve érdemes a mászásnak nekivágni. Az út Torockó főteréről indul és ajánlott a kijelölt utat követni. A többi ösvény nehéz terep, balesetveszélyes lehet, főleg egy gyakorlatlan túrázónak. De aki érez magában elég erőt és edzett is némileg, annak mindenképpen ajánljuk a hegymászást. Ám fontos, hogy megfelelő felszerelésben induljatok útnak. Praktikus minden fontos dolgot hátizsákba tenni, mert a feljutáshoz bizony szükség lesz néha mind a két kezetekre.
A túra a Sarki kocsmától indul a Nagy Árok irányába. Innen megy az ösvény tovább a Székelyvár felé. A romok megszemlélése után a gerincen továbbhaladva lehet eljutni a másik két csúcshoz. Lefelé a keleti és az északi oldalon is találtok ösvényt, mely levisz a Torockói-medencébe.
A sziklákat mászva kb. 850 méter magasan található a Kőlyuk. Az üreg nyílásában egy sziklaív található, ez a hidasi Geszteg. Érdemes ide is betérni, mert a méretes sziklateremből csodás a kilátás a lábatok alatt elterülő völgyre.
A csúcson megpihenve a szemközti látvány is lenyűgöző. A távolban láthatók Vidalykő, a Tilalmas, a Kesely és az Ordaskő csúcsai.
Torockó
A valaha híres és gazdag település régen mozgalmas bányászváros volt, ám elcsendesedett, mikor a bányászatot megszüntették. A magyar falu újraéledését a turizmusnak köszönheti, mely az elmúlt évtizedekben fellendítette az életet. A szép fehér házak között egyre több turista és kiránduló fordul meg.
Torockón akár több napot is érdemes eltölteni, hiszen a környék tele van remek kirándulóhelyekkel, de a településen is számos látnivaló található. A főtéren áll az erődtemplom és az iskola. A templomkertben emlékmű és kopjafa, bent varrottasok láthatók.
A téren áll a vajor (itató), melyet állatok itatására, mosásra használtak. A vizet egy 400 éves vezeték hozza a Tilalmas oldalából. Ma is csobog a víz a több lépcsős itatóba, ahol a szabály szerint fent az emberek, a következő medencében az állatok ihattak, majd az alsó nagyobban moshattak az asszonyok.
A Piactéren látható a lelkészi lakás, ahol Jókai Mór is megszállt, erről emléktábla emlékezik meg. Mindenképpen látni kell a Néprajzi Múzeumot, melyben festett bútorokat, népviseletet és a vasművesség emlékeit mutatják be. A vízimalom is különlegességnek számít, mivel ez a Kárpát-medence legkorábbi felül csapos patakmalma.
Torockó utcái igen hangulatosak. Nagy szerencsére az 1870-es tűzvész után készült épületek szinte teljesen eredeti módon megmaradtak. A házak mérete, díszessége mutatta, hogy lakója milyen társadalmi réteghez tartozott, mennyire volt tehetős és mi volt a foglalkozása. A legrégebbi ház 1668-ban épült.
Az extrém sportok kedvelői is szívesen járnak ide, a sziklás hegy vonzza a siklóernyősöket.
A helyet 1257-ben Toroczko néven említik először. Vára régen a Székelykő nyugati Várkő nevű csúcsán állott, ma csak alapfalai láthatók. A hegy oldalában számos barlang található, ahol a lakosság veszély esetén meghúzódott. 1999-ben Torockó Europa Nostra-díjat kapott a kulturális örökség megőrzéséért.
Forrás: szeretlekmagyaroroszag;