A kristálytiszta levegőben tanösvényeken barangolhatsz, sőt egy bejárható látványtérképen az egész vidéket megnézheted.
Egyre népszerűbbek a hazai erdők, völgyek, az itt kialakított tanösvények, pihenők és a köréjük épült látogató-, kirándulóközpontok, vadasparkok, erdei iskolák, kisvasutak. Az egyik legszebb ilyen hely Katalinpuszta, ahol már eddig is sokféle látnivalót kínáltak, de most tovább bővültek a programok.
A Börzsöny és a Cserhát kapujában, Katalinpusztán már korábban elkészült az erdei iskola, egy tágas játszótér, erdei sportpálya és foglalkoztatók, ahol a környékbeli és idekiránduló gyerekeket várják. 2005 óta barangolható a Gyadai tanösvény, a Legyél te is kiserdész óvodás tanösvény, valamint a Madártani tanösvény. Az erdőben patak csörgedez, és egy hangulatos tavacska partján lehet sétálni, ahol halakat és békákat lehet látni. A sétány mentén bemutatókerteket alakítottak ki, de van itt erdészeti és méhészeti bemutató is. A legújabb fejlesztés keretében parkoló épült, egy bejárható látványtérkép, ahol a Börzsöny és Nógrád megye kulturális, turisztikai érdekességeit mutatják be. A gyerekek nagy örömére pedig elkészült a Csóványosi kilátó kicsinyített mása, ahonnan csúszdával lehet lejutni, de kibővítették a játéklehetőségeket is. Azoknak pedig, akik itt szeretnének éjszakázni, újabb szállásokat alakítottak ki. A túrázókat egy új információs pont fogadja. Természetesen vizesblokkok, étterem, ajándékbolt is van a kirándulóközpontban. Bővebb infók ITT találhatók. Katalinpuszta Nógrád megyében, a Rétsági járásban, Naszály és a Börzsöny lábánál található. 1902-ben csatolták Szendehelyhez, addig Pusztakatalin volt a neve. A hely közel van a Dunakanyarhoz, Budapesttől 45, Váctól 11, Rétságtól 10 km-re található.
Szendehelyet a németek alapították. A váci püspökség ősi birtoka volt itt, még valószínűleg Szent István adományozta az egyháznak. A németek meghonosították a szőlőművelést, a mai napig folyik a környékbeli lankákon szőlőtermesztés. A Börzsöny szélén egy kis kápolna van, bár Katalinpusztán nincs templom, de egy fa harangláb áll itt. Mind a két településrészen megmaradtak a régi lakóházak, ahol őrzik a jellegzetes, pirosra festett népi bútorokat. Az ófalu boltíves műemlék hídjának mellvédjén Nepomuki Szent János 1830-ban faragott kőszobra áll. Itt hunyt el Rockenbauer Pál (1933–1987) természetfilmes, természetjáró. |
Forrás: szeretlekmagyarország