Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Rishi Sunak és a nemzeti szolgálat bevezetésének javaslata

Rishi Sunak és a nemzeti szolgálat bevezetésének javaslata

Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Jason Alden

A cikk szerzője: Bognár Géza

Olvasási idő: max 4 perc

A cikk Rishi Sunak javaslatáról szól! .. Hirmagazin.eu

Rishi Sunak, Nagy-Britannia miniszterelnöke, a 2024-es választási kampány során jelentette be, hogy tervezi bevezetni a kötelező nemzeti szolgálatot a 18 éves brit fiatalok számára. Ezzel a lépéssel a miniszterelnök célja, hogy a fiatalok életébe fegyelmet és rendszert vigyen, és megvédje őket a bajoktól.

Sunak elképzelése szerint a 18 évesek választhatnának egy év teljes idős katonai szolgálat vagy havi egy hétvégi önkéntes polgári szolgálat között. A programot 2029-ben vezetnék be, és várhatóan 2,5 milliárd fontba kerülne.

A miniszterelnök szerint a nemzeti szolgálat lehetőséget adna a fiataloknak, hogy olyan képességeket sajátítsanak el, amelyek későbbi életükben is hasznosak lesznek. Emellett úgy véli, hogy a program közös életcélt adna a fiataloknak, és távol tartaná őket a bajtól.

Sunak javaslata vegyes fogadtatásban részesült. Míg néhányan támogatják az ötletet, mások, köztük saját pártján belül is, ellenzik. Steve Baker, az északír ügyek minisztere például úgy véli, hogy a szabadság és nem a kényszer a legjobb út a béke és jólét felé.

A Munkáspárt, amely nagy eséllyel győzhet a választásokon, szintén ellenzi a kötelező szolgálatot. Emellett számos kormánytag is kizárta, hogy börtönbüntetést kapnának azok, akik megtagadják a szolgálatot, vagy hogy büntetést szabnának ki a szüleikre.

Sunak javaslata nem közvetlenül az Oroszország fenyegetésére adott válasz. Bár a brit hadsereg főnöke korábban javasolta, hogy az ország állítson fel egy polgári hadereget, Sunak javaslata inkább a brit társadalom elégedetlenségére adott válasz. A miniszterelnök úgy véli, hogy a fiataloknak jól jönne valamiféle fegyelem és rendszer.

Történelmi és társadalmi kontextus

Nagy-Britanniában a sorkötelezettség 1960-ban szűnt meg, és azóta nem volt kötelező katonai szolgálat. Sunak javaslata így egy jelentős változást hozna a brit társadalomban. Az ilyen típusú programok bevezetése nem újkeletű Európában; például Svédország 2017-ben újra bevezette a sorkatonai szolgálatot, részben az Oroszország jelentette fenyegetésre reagálva.

Rishi Sunak személyes álláspontja

Rishi Sunak a Telegraph című lap podcastjában elmondta, hogy ha ő most lenne 18 éves, a katonai szolgálatot választaná. Elmondta, hogy sajnálja, hogy nem volt lehetősége fiatal korában katonai szolgálatot teljesíteni. Sunak úgy véli, hogy a nemzeti szolgálat nemcsak fegyelmet és rendszert adna a fiatalok életébe, hanem közösségi élményt is nyújtana, és segítene távol tartani őket a bajtól.

Rishi Sunak javaslata több szempontból is vitatható. Egyrészt a kötelező nemzeti szolgálat bevezetése jelentős társadalmi és politikai változásokat eredményezne. Az ellenzők szerint a kötelező szolgálat korlátozza a fiatalok szabadságát, és nem feltétlenül a legjobb módszer a fegyelem és rendszer megteremtésére.

Másrészt a javaslat jelentős pénzügyi terhet róna az államra, amelynek fedezése kihívásokkal járhat. Emellett kérdéses, hogy a kötelező szolgálat valóban elérné-e a kívánt hatást a fiatalok életében, vagy inkább ellenállást és elégedetlenséget váltana ki.

Az ellenzők azt is hangsúlyozzák, hogy a fiataloknak több lehetőséget kellene biztosítani az önkéntes munka és a közösségi szolgálat terén, amelyek hasonló előnyöket nyújtanak, de nem kényszerítik őket egy adott irányba.

Rishi Sunak javaslata a kötelező nemzeti szolgálat bevezetéséről vegyes fogadtatásban részesült. Míg néhányan támogatják az ötletet, sokan ellenzik, beleértve a saját pártján belül is. A javaslat jelentős változásokat hozna a brit társadalomban, és komoly pénzügyi terhet róna az államra. A javaslat célja a fiatalok életének fegyelmezése és rendszerezése, de kérdéses, hogy valóban elérné-e a kívánt hatást.

Hirmagazin.eu

ElőzőVajon ölni akartak a bolgárok Magyarországon?
KövetkezőLuc Besson: „Anna” (2019) – Filmkritika és elemzés – videó
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás