A kormányfő a parlamentben beszélt a Budapest Airport megszerzéséről. Orbán Viktor világossá tette: lényegében megtörtént az üzlet.
„Tájékoztatásul szívesen elmondom önnek, hogy reményeink szerint az önök koalíciós partnere által eladott ferihegyi repülőtér napokon belül visszakerül az állam többségi tulajdonába” – ezt jelentette be Orbán Viktor hétfőn a parlamentben az azonnali kérdések során, amikor Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettesének reagált.
A kormányfő úgy folytatta, hogy amint ez megtörténik, a kormány dönteni fog a budapesti repülőtérre vezető infrastruktúra fejlesztéséről is. A bejelentés ezen a linken tekinthető meg az időbélyeg szerint 17:02:40 másodperctől.
Most tényleg visszaszerzi a kormány a ferihegyi repteret
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, pontosabban az ezt üzemeltető cég, a Budapest Airport Zrt. visszavásárlása régóta húzódó ügy. A cég 75 százalékán 2005-ben egy 75 évre szóló koncesszió keretében adott túl az akkori Gyurcsány-kabinet. Az Orbán-kormány stratégiai fontosságúnak minősítette ezt a célt. A kormány 2021-ben nyújtott be nem kötelező érvényű ajánlatot 4,44 milliárd euróról szólóan. Azonban a miniszterelnök akkor úgy határozott, hogy a magas infláció és és a globális pénzügyi piacok volatilitása miatt felfüggesztik a vásárlást.
Ezúttal viszont – és ez lényegében eldőlt a miniszterelnök friss bejelentésével – sikerrel mehet végbe a folyamat.
A kabinet tavaly nyár végén újra hivatalos ajánlatot nyújtott be a Budapest Airport többségi tulajdonrészére. Korábban úgy tűnt, még 2023-ban összejöhet az ügylet lezárása, ez azonban végül átcsúszott 2024-re. Ennek oka, hogy egy rendkívül komplex adásvételi folyamat zajlik, amely értékében és bonyolultságában is sokszorosan meghaladja például a Vodafone felvásárlását.
Ilyen még nem volt: rekordok dőltek a ferihegyi reptéren – és mindjárt visszaszerzi az állam A ferihegyi reptér visszavásárlása komplex feladat, a rendszerváltás utáni időszak messze legnagyobb tranzakciója, azonban napokon belül lezárulhat. |
Harmadik terminál épülhet Ferihegyen
A visszavásárlást követően több tulajdonos is szerepelt vállal a ferihegyi repülőtér üzemeltetésében. Az már korábban kiderült, hogy a magyar kormány a francia Vinci infrastruktúra-üzemeltető céggel társulva veszi meg a repteret, majd ezt követően katari állami befektetők is beszállhatnak pénzügyi vagy stratégiai befektetőként. A nemzetgazdasági miniszter 2023 végén a Bloombergnek azt is jelezte, hogy ha megtörténik a tranzakció, akkor a reptér bővítése is napirendre kerül, és tervezik egy harmadik terminál megépítését is.
Éppen néhány napja írtuk meg, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a visszavásárlás megfelelő ütemben halad. „A repteret eladni könnyű, visszavásárolni azonban nehéz. Nem ritka, hogy egy ilyen volumenű megállapodás bárhol a világon éveket vesz igénybe. Ezekhez az ügyletekhez képest a jelenlegi tranzakció előrehaladása kifejezetten gyorsnak értékelhető” – írta közleményében a tárca.