Nem vagyunk felkészülve egy Földet fenyegető aszteroida érkezésére – erre jutott az amerikai űrügynökség új szimulációja.

A Scientific American cikke szerint a NASA egy ún. asztali szimuláció keretében vizsgálta egy lehetséges aszteroidabecsapódás hatásait.

A Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Labor (APL) marylandi és észak-karolinai kampuszával közösen tartott virtuális és személyes találkozó egyértelmű konklúziója az volt, hogy az emberiség nincs felkészülve egy ilyen jellegű katasztrófára.

A legfrissebb hírek itt!

Úgy terveztük meg (a szimulációt), hogy pontosan a képességeink hiányosságaiba essen. A résztvevők semmit sem tudtak tenni a becsapódás megakadályozására”

– mondta Emma Rainey, a Hopkins’ APL vezető kutatója, aki egyúttal a szimuláció készítője is volt.

Miért nem vagyunk még felkészülve?

A szimuláció egy Föld felé tartó aszteroida felfedezésével kezdődött. A résztvevők információkat kaptak arról, hogy merre tart az aszteroida, mekkora a mérete, és mennyire valószínű egy becsapódás. A szimuláció utolsó szakaszai közvetlenül az aszteroida becsapódása előtt és után voltak.

Bizonyos értelemben jobban fel vagyunk készülve egy közelgő aszteroida-becsapódásra, mint valaha. A múlt hónapban a NASA egy kis űrhajót egy közepes méretű űrsziklának ütköztetett, hogy tesztelje, le lehet-e téríteni a pályájáról. Az eredmények ígéretesek voltak.

De a valódi emberek az asztrofizikánál sokkal összetettebb kihívást jelentenek. Ahogy a 2021-es „Ne nézz fel” című filmben, a szimuláció résztvevői is úgy találták, hogy a félretájékoztatás csak ront a forgatókönyvön. Az aszteroidatagadók és az álhírek tömegei különösen nehéz szempontot jelentettek a szimulációban a résztvevők számára.

A legfrissebb hírek itt!

A félretájékoztatás nem fog megszűnni. Azért tettük bele a szimulációba, mert visszajelzést akartunk arról, hogyan lehet ellene fellépni, és hogyan lehet rosszindulatú információk esetén cselekedni”

– mondta Angela Stickle, az APL vezető tudósa, aki szintén részt vett a szimuláció kivitelezésében.

Illusztráció. FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP/ANDRZEJ WOJCICKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ANDRZEJ WOJCICKI/SCIENCE PHOTO L

Mi történt a szimulációban?

2022. augusztus 16-án egy körülbelül 70 méteres aszteroida lépett a Föld légkörébe. Délután kettő óra után 2 perccel és tíz másodperccel az űrszikla 13 kilométerrel az észak-kaliforniai Winston-Salem felett robbant fel a levegőben.

A ROBBANÁS 10 MEGATONNA TNT EREJÉVEL ÉRT FEL, AZ ÁLDOZATOK SZÁMA ELÉRTE A TÖBB EZRET.

Az anyagi károk jelentősek voltak.

origo

Hirmagazin.eu

ElőzőRendőreink keresik a fiatalkorú Krisz Ráhelt, aki látta, látja, hívja bármelyik rendőri számot!
KövetkezőRendőreink lakossági segítséget kérlek Papp Rómeó Károly eltűnése ügyében.
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza