Ma veszi kezdetét a nagybankok gyorsjelentési szezonja az USA-ban, a koronavírus-járvány miatt lesz mit elemeznie a jelentésekben a piacnak.

Hétfőn a JP Morgan és a Wells Fargo, kedden a Bank of America, a Citigroup és a Goldman Sachs, szerdán pedig a Morgan Stanley teheti közzé első negyedéves gyorsjelentését. A befektetők és elemzők fókuszában természetesen a koronavírus-járvány hatásai állhatnak, a Financial Times szerint például ilyen kérdésekre keresik majd a választ a dokumentumokban:

  • Mennyi hitelezési értékvesztést, céltartalékot számolnak el a bankok a járvány céges és lakossági áldozatai miatt? Ugyan a bedőlések valószínűleg jórészt a második negyedévre esnek majd, a bankok korai céltartalék-képzéssel készülhetnek erre a legújabb, január 1-jétől több nagybank által alkalmazott számviteli szabályok szerint.
  • Miként hat a járvány a bevételeikre? Az első negyedévben az elemzői várakozások alapján még csak a Wells Fargo bevétele esett vissza jelentősen, ám nem a járvány, hanem a bank korábbi számlabotrányából fakadó korlátozások, büntetések, reputációvesztés miatt.
  • Milyen könnyítéseket alkalmaznak a bankok ügyfeleik felé? Hogy érintik az adósság-átütemezések, elengedések a bankok bevételeit, a hitelek besorolását és pénzáramlását?
  • Miként alakul a hitelállomány? A cégek és háztartások bevételi, likviditási problémái miatt Amerikában nem a hitelkereslet zuhanására, inkább növekedésére számítanak, hitelfelvétellel próbálják betömni a lyukakat, amit az állam is garanciákkal támogat (egy 350 milliárd dolláros garanciaprogramot indítottak a kisebb és egy 454 dollárost a nagyobb vállalatoknak). Ugyanakkor a bankok óvatosabbá válhatnak a hitelezésben, így kíváncsian várja a piac e hatások eredőjét.
  • Mennyire áll le az M&A-piac? 2020 első negyedévében volt olyan hét, amelyik 2009 óta nem látott leállást hozott az összeolvadások és felvásárlások piacán, a piac közelről fogja figyelni az ezzel kapcsolatos nyilatkozatokat.
  • Milyen, a járvány miatti leállásra és újraindulásra vonatkozó kommentárokat tesznek a bankvezetők?
  • Mi lesz az osztalékokkal? A Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Citigroup már jelezte, hogy fizetne osztalékot idén is, a JP Morgan viszont bizonytalanabb: Jamie Dimon vezérigazgató egy 35%-os második negyedéves GDP-esés és egy év végéig tartó recesszió esetére már ennek felfüggesztéséről beszélt. Kíváncsiak várja a piac a többiek jelzéseit is.

Címlapkép: Shutterstock

portfolio, Hirmagazin.eu