Az olaszrizling olasz, vagy francia származású elterjedt szőlőfajta, Magyarországon az egyik leggyakoribb. Hozzzánk Franciaországból került a 19. század közepétől. A nagy filoxéra járvány elpusztította szőlők helyébe gyakran ültették.
Közepes, vagy gyenge tőkéjű, sűrű, vékony vesszőjű. Fürtje kicsi, tömött, hengeres és gyakran van rajta mellékfürt. Bogyója kicsi, borának íze gyakran a keserű mandulára emlékeztet. Enyhe rezeda illatú, savai szelídek, de ennek mértéke a termelőhelytől függ. (Az Észak-Dunántúlon például Csopakon a leglágyabb, Badacsony és Balatonederics felé a savas jelleg erősödik és Somlón a legerősebb. Egy helyen belül a hegyek északi részén savasabb, délen lágyabb.
Október első felében szüretelhető. Későn érő, ezért szereti a melegebb helyeket, a déli lejtőket. Termése majdnem állandó minőségű, de a rothadás, a lisztharmat néha eléri.
Elterjedt szőlőfajta a badacsonyi, csopaki, egri borvidékekeken, de mindenhol termelik, Tokaj kivételével.
Széles körben termelik Ausztriában, főleg Stájerország déli és délkeleti részén, Burgenlandban, illeve Weinviertelben, ahol habzóbort készítenek belőle. A Fertő tó közelében nemesrothadású desszertbor készül az olaszrizlingből. Romániában is termesztik.
Hasonnevei: Welschriesling, Taljanska grasevina, Riesling Italien, Rizling Vlassky, Nemes rizling, Italian Riesling.
Elterjedése:
Nagyon elterjedt, szinte minden borvidéken megtalálható. A legismertebb és egyben a legelterjedtebb fajtánk. Elsősorban a német nyelvterületen és hazánkban kedvelik. Nálunk talán ez a borívó emberek „alapfajtája”, ahogy vörösborban a kékfrankos.
Általános bemutatása:
Csak névrokona a Rajnai rizlingnek. Megbízható, kiegyenlített termőképességű, minőségi bort adó szőlő. Az Olaszrizling előnye, hogy bőven és kiegyenlítetten terem és a legmegbízhatóbb fajták egyike, más fajtákhoz képest kevesebb szakértelemmel is jó eredményt lehet elérni vele. Középerős növekedésű, bőven termő, termésátlaga 12-14 t/ha.
Tőke:
Középerős vagy gyenge, sűrű, vékony vesszőzetű. Korábban bakműveléssel, napjainkban kordonos módon művelik.
Fürt:
Kicsi, hengeres, tömött, gyakran mellékfürtöt visel, jellegzetesen vese alakú, tömött fürtű átlagtömege 90-140 g, a bogyó gömbölyű, kicsi, átlagtömege 1,5 g, pontozott, sárga, alig hamvas; húsa puha, leves, olvadó. Íze semleges, héja vékony, szívós.
Érése:
Október első fele. Hajlamos a töppedésre és a nemes penészt is jól fogadja. Beérési mustfoka átlagosan ugyan csak 16-17 fok körüli, de jó évjáratokban, október közepén vagy végén gyakran 19-20 fokkal szüretelhető.
Bora:
Keserű mandulára emlékeztető ízű, többnyire lágy, fajtajelleges. Túlérett szőlőjéből különleges minőségű borokat készítenek. Illatban nem igazán gazdag. Ha nagy minőségű, rezedára emlékeztet. Savai finomak, a termőhelytől, évjárattól nagyban függenek. A jellegzetesen élénk savai, a kesernyés, keserűmandulára emlékeztető íze jól illik a régi magyar konyha zsíros, fűszeres ételeihez. A hagyományos fahordós technológia és a reduktív technológiák is kiválóan alkalmasak a bor készítésére. Mindkét esetben más-más egyénisége lesz a fajta borának. Az érett szőlőből készült bor visszafogott illatú, zamatos, tüzes, telt, testes, inkább lágy, de harmonikus bor.
Forrás: www.kezdoszolesz.blogspot.com/2006/12/olaszrizling, hu.wikipedia.org/
Cím: Vonyarcvashegy Cseri u. 8.
Tel: 06 83/348-138
E-mail: pappbor@freemail.hu
Web: www.balaton.hu/pappbor