Home Főhírek Gazdaság Nem jó üzlet napraforgót termeszteni?

Nem jó üzlet napraforgót termeszteni?

forrás: hirado.hu/Helyi Híradók

Nem tett jót a napraforgómag olajtartalmának az utóbbi hetek forrósága. Ráadásul a hazai étolaj-piacon még mindig magas a feketegazdaság aránya, ami jócskán nehezíti a tisztességgel gazdálkodók dolgát.

Eddig ígéretesnek tűnt, de az utóbbi hetek forrósága miatt nehéz megjósolni, mekkora lesz idén a napraforgó-termés Magyarországon. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Vancsura József számításai szerint kevesebb mint 1,5 millió tonna lehet a bevetett 625 ezer hektáron. Ez a tavalyi rekord évnél kevesebb, de még mindig jobb, mint 2010-ben, amikor még az egymillió tonnát sem érte el.

A Földművelésügyi Minisztérium optimistábban látja a helyzetet. „A jelenleg elérhető információk szerint az idei napraforgó-termés bőven fedezi a belső szükségleteket és exportra is jut” – kommentálta a szaktárca a Helyi Híradók értesülését. A minisztérium arról is tájékoztatott, hogy az elmúlt években a napraforgó éves vetésterülete stabilan 600 ezer hektár körül alakult. Ez a kétezres évek elején még csak 300-400 ezer hektár volt.

Bíznak még a csodában a gazdák

Elek Szabolcs már 1996 óta foglalkozik napraforgó-olaj készítéssel. Évek óta arra vár, hogy kitisztuljon végre az étolaj-piac.

„Nem lehet versenyezni azokkal az olajokkal, amik a szupermarketekben literenként 250 forintba kerülnek ” – magyarázta a görbeházi gazda.

„Már hat-hét éve arra várok, hogy eltűnjenek az olcsó olajok a piacról. Ha valaki nekem most azt mondaná, hogy ez még két év múlva is így lesz, akkor én azonnal abbahagynám az egészet, úgy ahogy van. A 450 forintos étolajjal még lehetne versenyezni, de azzal nem, ami 250 forintba kerül, mert az az önköltséget sem téríti meg”- panaszkodott Elek Szabolcs.

Lehet megoldás, de nem tudni mikor

A nyomott árak mellett a másik komoly problémát az jelenti, hogy a hazai étolaj-piacon még mindig magas a feketegazdaság aránya. A Földművelésügyi Minisztérium is tisztában van a problémával, már megoldási javaslatuk is van: az étolaj esetében az áfa csökkentése segíthet visszaszorítani a feketegazdaságot.

„A fokozatosság elvét kell követnünk, mert a kérdésben a költségvetésre gyakorolt hatásokra is figyelemmel kell lenni. Addig is az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerből kapott információk és a Nemzeti Adó-és Vámhivatal ellenőrzései biztosítják a feketegazdaság elleni eredményesebb fellépést” – fűzte hozzá a szaktárca.

 

Exit mobile version
Megszakítás