A felek a munka törvénykönyve (Mt.) szerint – erre irányuló írásbeli megállapodásuk alapján – adott rendelkezéstől a munkavállaló hátrányára is eltérhetnek.

Ha a munkáltató okosan él ezekkel a lehetőségekkel, akkor anélkül tudja a cég sajátosságaihoz igazítani az együttműködést, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné.

Az új koronavírus következményeként adott munkakörök esetén különösen felértékelődtek az alábbi lehetőségek.

Felmondás – átmeneti röghöz kötés

A munkavállalói felmondás esetén a felmondási idő harminc nap, míg a munkáltató felmondásakor a munkaviszonyban töltött idő arányában meghosszabbodik, legfeljebb hatvan nappal. A törvény ezen főszabályhoz képest lehetőséget kínál arra, hogy a felek ennél hosszabb tartamú felmondási időben állapodjanak meg, mely maximuma hat hónap lehet.

Megállapodásban szabályozható az is, hogy a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg, legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig. Itt arra kell ügyelni, hogy ez a kötelezés mindkét félre vonatkozzon.

A felmondási jog korlátozása indokolt lehet olyan esetben is, ha kiemelt érdek fűződik ahhoz, hogy ugyanaz a személy lássa el az adott munkakört minimum egy évig, ilyen például az iskola- vagy óvodapedagógusi munkakör.

Szabadság kiadása

A szabadságot a törvény előírása szerint úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra (azaz beleszámít a heti pihenőnap, a munkaszüneti nap, az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap) mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. Ha a munkáltató ezt nem tudja megoldani, alternatíva lehet, ha – hozzájárulás esetén – megállapodik a munkavállalóval abban, hogy e szabály a munkaviszonyukban nem kerül alkalmazásra.

A szabadságot az esedékességének évében kell kiadni. Amennyiben azonban a munkavállaló hozzájárul és a munkáltatóval az adott naptári évre külön megállapodást köt, az életkor szerint járó pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki.

Kiköthetik a felek azt is, hogy a munkavállaló bizonyos időszakban (kivéve az évi 7 munkanapot) nem kezdeményezheti szabadság kiadását.

Hirmagazin.eu