Muhi bemutatása

Fekvése

Miskolctól közúton 15 km-re délkeletre található.

Környező települések

Hejőkeresztúr (kb. 5 km), Köröm (2 km), Nagycsécs (kb. 2 km), Ónod (3 km), a legközelebbi város: Nyékládháza (kb. 7 km).

Megközelítés

Az M3-as autópálya, a 3-as, a 35-ös és a 37-es út felől is jól megközelíthető a település.

Helytörténet

A régészeti leletek tanúsága szerint a kőkortól a szkítákig a terület folyamatosan lakott volt. A XIII. században Mohi vagy Muhi mezőváros és Poga falu állt ezen a helyen. 1241-ben IV. Bélaseregei a község határában szenvedtek súlyos vereséget Batu kán mongolhadaitól. A megsemmisítő vereség védtelenül kiszolgáltatott helyzetbe hozta a városok és községek százait a pusztító tatár hordákkal szemben.A muhi csata hosszú időre visszavetette az országot korai feudális fejlődésében. A tatár harcokban a település is megsemmisült, de a XIV. századra újjáéledt. A török hódoltság idején többször értéktámadások, végül Eger eleste és a mezőkeresztesi vesztett csata pecsételte meg sorsát. A hajdani mezőváros helyét a XVII. század elejétől már csak Muhi pusztaként említették. Poga falu a XVIII.században újratelepült, és nevét 1928-ban Muhira változtatták.

Látnivalók

Muhi csata emlékműve
A község határában állítottak emléket az 1241-es Sajó menti vagy muhi csatának. Vadász György tervei alapján a körülkerített, mesterséges dombon, jelképes sírhalmon, fakeresztek őrzik a keresztény hősök emlékét.
Cím: MuhiRákóczi u. 2.
Tel: +36 (46) 466 201
E-mail: polgmuhi@freemail.hu
Web:

Exit mobile version
Megszakítás