Múcsony bemutatása

0

Nagy arányú fejlődését a Mákvölgyi Bányaüzem Alberttelep I . akna megnyitásának köszönheti, amelynek működése nem csak gazdasági szempontból jelentős, hanem a népességi mutatókat tekintve is.
Múcsony magán viseli az elmúlt évszázadok nyomát és a bányászatnak köszönhető településjegyeket is. Látható még nálunk az 1800-as évek végén épült népi lakóház és a szocreál stílusú Hunyadi János Művelődési Ház, valamint a lapos tetős négy szintes lakóépületek is.
Történelmileg és építészetileg három településrész alkotja Múcsonyt
A Falurész, amely a hagyományos mezőgazdasági, állattartó tevékenység alapján ún. egyutcás település, keskeny, hosszú portákkal.
Alberttelep elsősorban a szénbánya dolgozóinak nyújtott lakóhelyet és itt találhatók a volt kiszolgáló létesítmények is, pld: Munkásszálló, Konyha-ebédlő, Irodaház, stb. Javarészük új hasznosítási célt kapott és néhány épület üresen áll. A bérházak alapján kisvárosi jelleget képvisel ez a rész.
A Szuhántúli településrész az 1960-as években kezdett kiépülni és a halmazfalu jellegzetes jegyeit viseli magán. Az itt kialakított kertvárosias porták kellemes lehetőséget nyújtanak az itt élőknek.
Jellegzetes múcsonyi rész a Görög-katolikus templom, templomkert, parókia és az általános iskola épülete, amelyek az itt élő emberek keze munkáját dicsérik és a gondozottsága példa értéku.
A Hunyadi János Művelődési Ház, Egészségház, Kalász László Általános Iskola épülete, valamint a most kiépülő piactér a településközpont szerepét tölti be.
Településünk intézményhálózata fejlett, alkalmazkodik az itt élok igényeihez és évről-évre magasabb színvonalon szolgálja ki az igényeket.
Kulturális szempontból a hagyományőrzés a legfontosabb, hiszen a rendezvényeink mind-mind kapcsolódnak Múcsony múltjához.
Legnagyobb esemény augusztus 06-a, a település leégésének és újjáépítésének ünnepe. Ekkor falunapot rendezünk és reggeltől estig szórakoztató programok közül választhatnak a résztvevők.
Június 29-e a templom búcsúja. Ez vallási ünnep, de a kapcsolódó kirakodó vásár, mutatványosok színesítik ezt a napot.
Szeptember első vasárnapja a Bányásznap, amely elsősorban tisztelet a bezárt bányában dolgozóknak és emléke egy megszűnt iparágnak. Az ünnepség keretében a Bányász emlékmű koszorúzása és gálaest szolgálja a megfelelő színvonalú ünneplést. Múcsony történelmének sokszínűségei együttesen határozzák meg a falu jövőjét. Mi múcsonyi lakosok azért dolgozunk, tevékenykedünk, hogy a település töretlenül fejlődjön és mindjobban kiszolgálja az itt élő embereket és ide látogató vendégeinket.

Eredetére nézve Múcsony már a’ legrégibb időtől is Miskólcz Putnok és Rima Szombat közt kellett kőzlekedésnek vagyis Ország útnak léteznie, hogy pedig nem csak nagy erdőség, hanem nagyobb mocsarak, nádasok és több aprób forrásokkal az ország út nehezítve vólt, de különösen a’ Sajónak gyakoribb kiőntése által hogy a’ kőzlekedés terhessé és járhatatlanná lett, ez már következtethető; a felső vidékről levonuló szláv ajkú fúvarosok által a terhes út – múcsony-nak elneveztetett mely ez orosz szótól illetőleg igétől /: mucsitszja :/ kínlódni küszködni – származik. Innét mái napig is ezen kőzmondás /: ne ide do Múcsonya bo tam trebajsa mucsitsi :/ ne mennyj Múcsonyba, mert ott kell kínlódni. Ez tehát elnevezésére nézve. – Eredetét vagy is gyarmatosítási idejét körülbelől 1745ik évre lehet feltételezni, és kezdett épülni leg először az úgy nevezett Dobra későb és jelenleg is Debrő útczában, minek túdomására a’ jelenlegi helybéli lelkész a’ 10 év előtt meghalálozott 118 éves az úgy nevezett Mária Velyka máskép M. Polyánkától jútott. Anya könyve 1750ik évtől létezik.Első lelkésze Lamiska Mihály vólt. Lakosai tőbnyire Magyar Ország felső részeiből idetelepedtek kik tőbnyire a’ mely helységből jöttek egyúttal annak nevét is megtartották igy példáúl Csore-iak Csarne helységből, Viszlavszky-ak Viszlóról, Rakaczky- Divinszky- Poraczky- Rúszkowszky- Zupko és Herman családok. Rakacza, Dövény, Porács, Rúszka, Zúbogy, és Hermanócz községekből ide vándorlottak. Vallásukra nézve jelenleg g. kth. Jekelfalusy család mint földe Uraság r. kath. számára kezdette építeni úgyan egy kis templomkát kőből, mely azonban tökéleteségig nem épült fel, és jelenleg a’ falai is vég kép elpusztúltak és elenyésztek, vagy is a kövei család altal másra fordítattak.
A’ g. kath. hívek helységűkhöz képest igen is fényes templommal és két elemi Iskolai lak osztályal birnak, mi sem Pátronús bőkezüségének a’ mennyiben az sem léttezet, de jelenleg sem léttezik, de nem is valami felsőbb helyről jött némi útalványozásnak, vagy pedig országszerte öszve gyüjtőtt könyöradománynak túlajdonítandó. Nyelvre nézve habár szükségelt közlekedésre nézve mozog magyarra is, de helyben családi társalkodó nyelve tisztán orosz vegyítve Magyar Országi tót dialectússal.
A’ község határában előfordúló topographiai nevek ú. m. Hrabina Dúbina völgy legelő.- és szántóföld. Osztroha berek, és Zúg liget rét. Nagy Biriny és Kis Biriny, Cseres allya, Rokityás szántó földek. Dombos és Láncz kaszálók melyet a’ Sajó gyakori bő vize gyakran beőnt. a’ Berek erdő mely a’ Szúha vize egy kis szigetet képez, nyárba a’ marháknak enyhelyül szolgál.
Végül emlitest érdemel az úgy nevezett Búdovánka nevü forrás, mely a’ község felett nyúló nagy domb nevü hegy alatt van, mely bővséges jó izletü könnyü jó friss vizével több számos népeket ivó vizével táplál, és belőle a’ mindig csergedező viz a’ község alatt csergedező Szúha nevü patakba úszik melyből a’ legelő marhák szomjúságok idején enyhüléseket óltják.

Fekvése

Miskolctól közúton 23 km-re északra található.

Környező települések

Izsófalva (6 km), Rudolftelep (4 km), Szuhakálló (2 km), a legközelebbi város: Kazincbarcika (4 km).

Látnivalók

* Ruszin múzeum
* Arborétum

Cím: MúcsonyFő út 2
Tel: +36 (48) 352 065
E-mail: hivatal@mucsony01.t-online.hu
Web: http://www.mucsony.hu

NO COMMENTS

Exit mobile version
Megszakítás