A megállapodás mögött az áll, hogy a lehető legkisebbre akarják szorítani a NATO és Oroszország lehetséges konfrontációjának kockázatát, ezért a címlapképen látható régi, szovjet T-34-esek jöhetnek szóba, illetve a kilőtt T-72-esek javítása, bizonyos országok segítségeképpen, de semmiképpen nem rohammunkában..

A NATO-tagállamok informális megállapodásra jutottak arról, hogy nem fognak bizonyos fegyverrendszereket szállítani Ukrajnának – erősítették meg szerdán az észak-atlanti szövetség illetékesei. A dpa német hírügynökségnek nyilatkozó források szerint mindennek hátterében az áll, hogy a lehető legkisebbre akarják szorítani a NATO és Oroszország lehetséges konfrontációjának kockázatát.

A NATO tagállamai eddig tartották magukat ehhez az informális egyezséghez attól tartva, hogy

Oroszország hadba lépésként értékelhetné nyugati harckocsik és harci repülők szállítását Ukrajnának és katonai megtorló intézkedéseket tenne.

Az illetékesek szerint ezért tartózkodott Lengyelország márciusban attól, hogy átadja MiG-29-es harci repülőit Ukrajnának. Tod Daniel Wolters tábornok, az amerikai hadsereg európai főparancsnoka, aki egyben a NATO legfőbb európai katonai főparancsnoka (SACEUR) is, akkor hírszerzési elemzésekre hivatkozva arról beszélt, hogy „a MiG-29-esek átadása Ukrajnának eszkalációs lépésként félreérthették volna, ami Oroszország és a NATO konfrontációjához vezethetett volna… nagyon kockázatos helyzetet teremtve ezzel”.

A NATO szóvivője nem kommentálta az állítólagos megállapodással kapcsolatos megkereséseket, mindössze annyit mondott, hogy a fegyverszállítások az egyes tagállamokra tartoznak.

Több közép- és kelet-európai ország a szovjet korszakból származó fegyverkészlettekkel látta el Ukrajnát.

Az ügy egyébként azt követően került elő, hogy Siemtje Möller német védelmi államtitkár vasárnap a ZDF közszolgálati televízió műsorában arról beszélt, hogy a NATO-ban megállapodás született arról, hogy Ukrajnának nem fognak nyugati gyalogsági járműveket és harckocsikat szállítani.

Mindemellett Németországban a koalíciós pártok hetekig tartó viták után, április végén határozták el, hogy nehézfegyverekkel is támogatják az orosz támadó erők ellen küzdő ukrán hadsereget.

A tervek szerint a PzH 2000-es önjáró lövegek mellett 50 Gepard típusú légvédelmi páncélos járművek küldéséről is szó volt, most azonban a NATO döntése értelmében csak a régi típúsú harci eszközök lesznek átadhatóak.

Meg nem erősített sajtóinformációk szerint Zelenszkij szidja a NATO-t, szidja Németországot, Lenygelországot, akik nem adták át az új MIG-eket.

Szólj hozzá! Mondd el a véleményedet, mert nekünk fontos a véleményed, mert a Hirmagazin.eu Online Média olvasója vagy, és mi megbecsüljük olvasóinkat!

A vélemény szabadon kijelenthető, így nincs jó – vagy rossz vélemény, minden vélemény a maga nemében ÉRTÉK!

Osztd meg a cikket, ha tetszett, hogy mások is elmondhassák a véleményüket! Hirmagazin.eu

Nyitókép: Wikipedia, MTI/AP/Efrem Lukackij

Nyitókép összekapcsolás: Hirmagazin.eu

mti

Hirmagazin.eu