Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Még egy, földszerű bolygó lehet a Naprendszerben – itt vannak a jelei

Még egy, földszerű bolygó lehet a Naprendszerben – itt vannak a jelei

Nyitókép: Steve Allen / Getty

Akár ötszázszor olyan messze lehet a Naptól, mint a Föld, de már a méretét is sejtik.

Valószínűsíthető egy kilencedik, a Földhöz hasonló méretű bolygó létezése a külső Naprendszerben, állítják kutatók.

Patryk Sofia Lykawka és Takashi Ito, a Kindai Egyetem, illetve a Japán Csillagászati Obszervatórium munkatársai az Amerikai Csillagászati Társaság az American Astronomical Society által Washingtonban kiadott The Astronomical Journalban megjelent cikkükben összegezték az új bolygóval kapcsolatos kutatásaikat.

hirado.hu összegzése szerint a tudósok főleg a Naprendszer egyik régóját, a Kuiper-övet tanulmányozták, az itt található objektumok mozgása utalhat ugyanis a feltételezhető égitestre. Ez a terület a Neptunusz pályáján túl található, korong alakú régióra, amelyben számos törpebolygó is kering. Közülük a leghíresebb a Plútó, melyet 1930-as fölfedezésétől kezdve 2006 augusztusáig a Naprendszer kilencedik bolygójaként tartottak számon, ám azóta a törpebolygókhoz sorolják.

Ilyen, úgynevezett Neptunuszon túli objektum a 2003-ban felfedezett Sedna, egy gömb alakú, vörös törpebolygó, amely mintegy 40 földi nap alatt fordul meg önmaga körül. A régóta potenciális bolygónak tartott Sedna és más objektumok pályája a cikk szerzői szerint bizonyíték egy, a Földhöz hasonló méretű bolygó létezésére.

A kutatócsoport által elvégzett szimulációk szerint a lehetséges bolygó 1,5-3-szor nagyobb lehet a Földnél és a Naptól 250-500 csillagászati egységre található.

(A csillagászati egység a Földnek a Naptól mért átlagos távolsága, ami közel 150 millió kilométer.)

A kutatások a Neptunuszon túli objektumok új, eddig ismeretlen csoportjának létezését is előre jelzik, vagyis a Naprendszeren belül, mintegy 150 csillagászati egységre egy „gravitációs csoportosulás” létezhet.

Azért ilyen jelenségekből következtetnek a kutatók, mert a régiót egyelőre teleszkópokkal nem tudják a kutatók megfigyelni, de a technika fejlődésével remélhetőleg ez is bekövetkezik majd.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

ElőzőÍgy reagált Karikó Katalin a Nobel-díj hírére – az első interjú
KövetkezőMég egyet kacsint a nyár, aztán jön egy hidegfront – előrejelzés
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás