A címben szereplő ellenőrzési módról azért kell részletesebben is írnunk, mert a jelenlegi szabályozás alapján, ha egy NAV-ellenőrzés során kétszer is találnak be nem jelentett foglalkoztatottat, akár csődbe is mehet a vállalkozás.

Az ennek alapjául szolgáló rendelkezés már 2017 óta hatályos, de eddig csak ritkán került sor az alkalmazására. A tapasztalatok szerint a be nem jelentett alkalmazott után korábban jókora mulasztási bírságot szabtak ki, most azonban becsléssel állapítják meg az adóalapot, ráadásul a mindenkori minimálbér kétszerese után – és most jön a „csattanó”: akár 5 évre visszamenőleg.

Az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló 465/2017. kormányrendelet (Adóig. vhr.) 86. § (8) bekezdése tartalmazza, hogy ha egy helyszíni NAV-ellenőrzés során kiderül, hogy a vállalkozás be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, az adóhatóság a cég terhére a megfizetni elmulasztott adót és járulékot legalább a mindenkori minimálbér kétszerese után, a bejelentés nélküli foglalkoztatás adóhatóság általi megállapítását megelőző időszakokra vonatkozóan, de legalább háromhavi foglalkoztatást vélelmezve állapítja meg.

Még több gazdasági hír itt!

Ha azonban az adóhatóság az elévülési időn belül ismételten megállapítja, hogy az adózó be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, a megfizetni elmulasztott adót és járulékot legalább a korábbi ellenőrzés megindításának és a folyamatban lévő ellenőrzés alkalmával fellelt be nem jelentett alkalmazottak létszámának átlaga alapján képzett szorzószámmal számítva, legalább a mindenkori minimálbér kétszerese után, vélelmezve állapítja meg.

Jelenleg az adóhatóság számos helyszíni adóvizsgálatot végez, mely a be nem jelentett alkalmazottakra irányul. Ilyenkor az ellenbizonyítás szinte lehetetlen, hiszen azt kell bizonyítani, hogy be voltak jelentve a dolgozók.

adozona, dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Nyitókép: Hirmagazin.eu

Hirmagazin.eu