Hétfőn kezdődött a francia történelem tán legsúlyosabb gyógyszerbotrányának pere, amiben emberöléssel és megtévesztéssel vádolják Franciaország legnagyobb magánlaboratóriumát, a Servier-t.

Egyben a francia gyógyszerészeti hatóság szerepét is vizsgálják abban, hogy hogyan maradhatott bő három évtizeden át forgalomban egy fogyasztószerként hirdetett amfetaminszármazék, mely az évtizedek alatt akár kétezer ember halálát is okozhatta.

A gyógyszer, amit Mediator néven hoztak forgalomba eredendően a túlsúlyos cukorbetegek fogyását segítendő, nagyon népszerű volt, a háziorvosok ütre-főre írták fel teljesen normális testalkatú, de fogyni vágyó embereknek is. A rekreációs drogként népszerű amfetaminok egyik mellékhatása, hogy a fogyasztó egyáltalán nem érzi magát éhesnek. Másrészt jelentősen gyorsítja a szívverést, amely az arra hajlamosaknál súlyos szövődményeket okozott.

Bár ezek a mellékhatások ismertek voltak, 1976-2009 között, amíg a gyógyszer forgalomban volt, úgy ötmillió embernek írták fel. Közülük az egészségügyi minisztérium szerint legalább ötszázan haltak meg szívbillentyű-elégtelenségben. Más orvosok szerint az áldozatok száma inkább kétezer körül lehet.

Az orvosilag, receptre felírt szpíd még egyébként egészséges nők szervezetét is kikezdte.

A perben a francia gyógyszerészeti hatóságot azzal vádolják, hogy nem látta el felügyeleti funkcióját, túl engedékeny volt az engedélyezéskor, és rendkívül lassan reagált a fejleményekre, talán mert túl bensőséges kapcsolatban van a francia gyógyszeriparral.

The Guardian