Karos bemutatása

A település a Sátoraljaújhely és Záhony között, közvetlenül a szlovák határ mentén futó úton fekszik. Könnyen megközelíthető Sárospatak illetve Cigándon át Kisvárda felől is.

Karos első írásos említése 1392-ből származik, azonban jóval korábbi település. Az 1880-as nagy tűzvész javarészt elpusztította a falut, azonban érintetlenül hagyta a korábbi idők föld alatti emlékeit: a gazdag leletű Árpád-kori vezérsírokat az1970-es években tárták fel.

Ez az országban az egyik leggazdagabb honfoglalás kori régészeti lelőhely. A szokásos tárgyak tárgyak mellett díszes szablyák, övveretek, tarsolylemezek, sok pénzérme került elő. Ezarra utal, hogy a X. század első felében a magyar nagyfejedelmek valamelyike – ha épp nem a legnagyobb – és kísérete; vezérei, harcosai laktak e tájon. Az ősök emlékét ma a Honfoglalás kori Régészeti Parkhoz tartozó rekonstruált temető őrzi.

Látnivaló

Honfoglalás kori temető
A község határában, a Honfoglalás kori Régészeti Park részeként, Eperjesszög II. temető halmán a feltárt 73 sírhely megjelölésével készült el a honfoglalók temetőjének rekonstrukciója. A sírjelek mellett a halmon obeliszk áll.
Karos határában tárták fel az egyik leggazdagabb sír mellékletű honfoglalás kori temetőt: a díszes szablyák, övveretek, tarsolylemezek, a sok pénzérme azt mutatja, hogy a magyarság uralkodó nagyfejedelme ebben a térségben építette ki első hatalmi központját.
Cím: KarosSzabadság tér 1.
Tel: +36 (47) 542 019
E-mail: alsobereckihiv@freemail.hu
Web:

Exit mobile version
Megszakítás