Madárinfluenza, elszálló költségek, energiaválság, bizonytalanság – ezekkel a problémákkal kell szembenézniük a termelőknek a baromfiágazatban.

Rendkívül nehéz helyzetben vannak a mezőgazdasági vállalatok Magyarországon, és az igazán nehéz idők még csak ezután jönnek. A kereslet is csökken, főleg a drágább szárnyasok iránt, és vannak már olyan termelők, akik nem tudják finanszírozni a drasztikus költségnövekedést.

Az sem kizárt, hogy a hazai fogyasztóknak húshiányra is fel kell készülniük.

Menetrendszerűen megérkezett az idén is Magyarországra a vadmadarakkal terjedő madárinfluenza, de ez nem csak a hazai ágazatot sújtó probléma, mivel a járvány több kelet-, illetve nyugat-európai országot is súlyosan érint.

A hatóság figyelemmel követi a történéseket és felszámolja az érintett állományokat, ami önmagában is komoly gazdasági károkat jelent a termelőknek, az ágazatnak és az államnak. Ilyenkor egyéb intézkedéseket is hozni kell, hogy megelőzzék a futótűzszerű elterjedést.

A magyar hatóság gyorsan és hatékonyan reagált most az elrendelt telepítési tilalommal Csongrád és Bács-Kiskun megyében, amelyek a baromfival legsűrűbben betelepített területek. Nem szabad egy kalap alá venni a problémát, hiszen minden baromfifajtát máshogy sújt a madárinfluenza. A hatóság most nem az összes baromfira tiltotta meg az új betelepítéseket, hanem csak kifejezetten a víziszárnyasokra. Csirkét és pulykát továbbra is lehet telepíteni, bár tudomásom szerint pulykaállományt is érintett a kór. De egyik baromfifajnál sem olyan nagy az érintett állományok nagysága, ami ellátási problémát okozhatna.

A legfrissebb hírek itt!

Ami több hónap távlatában hiányt fog generálni, az a mostani betelepítési korlát. Ez szakmailag megalapozott döntés, hiszen így lehet kontrollálni a vírus terjedését. Ugyanakkor a karácsonyi időszakban ahhoz vezethet, hogy nem fog annyi kacsa és liba eljutni a fogyasztókhoz.

Most még nem tudjuk, mekkora kárt fog okozni a madárinfluenza, egyelőre eddig látunk. A hatóság is nagyon rugalmasan követi az eseményeket, ők is azt mondták, hogy amint javulás látszik, a lehető leghamarabb feloldják a telepítési tilalmat. De ha romlik a helyzet, akkor további szigorításokra van szükség. Az nem történhet meg, ami korábban, hogy hónapokra leáll a termelés bizonyos megyékben.

agrarszektor nyomán

Hirmagazin.eu