David Cameron brit miniszterelnök jövő nyárra szeretné kiírni a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazást egy vasárnapi brit lapértesülés szerint.
A The Independent on Sunday című liberális vasárnapi brit lapnak kormányforrások azt mondták, hogy Cameron 2016 júniusában kívánja megtartani a referendumot, és a dátumot a kormányzó Konzervatív Párt októberben esedékes éves kongresszusán be is jelenti.
Cameron tervei szerint legkésőbb 2017 végéig kell megtartani a népszavazást arról, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon-e, de addig a brit kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tárgyalások egyik központi eleme London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása lenne.
Az EU-népszavazás törvénytervezete be is került a Konzervatív Párt által váratlan fölénnyel megnyert májusi parlamenti választások után alakult új brit kormány idei törvényalkotási programjába, de a referendum pontos dátuma hivatalosan egyelőre nem ismert.
A The Independent on Sunday kormányzati forrásai szerint azonban Cameron már „beírta naptárába” a jövő júniusi időpontot. A lapnak nyilatkozó bennfentesek szerint a Downing Street számításait a referendum időpontjával kapcsolatban befolyásolta a görögországi válság is, elsősorban az az összehangolt erőfeszítés, amelyet az euróövezeti tagországok a görög euró- és EU-tagság fenntartása érdekében kifejtettek. A brit kormány stratégái ugyanis arra a következtetésre jutottak, hogy ha Brüsszel ilyen mértékben vonakodik egy tagország távozásának lehetővé tételétől, akkor a London által a további brit EU-tagság fejében igényelt uniós reformokat is el lehet érni – idézi forrásait a vasárnapi brit lap.
A The Independent on Sunday által idézett illetékesek hangsúlyozták, hogy a legutóbbi felmérések alapján a brit választók körében negyedszázada nem volt olyan magas a brit EU-tagság fenntartásának támogatottsága, mint most.
Az Ipsos MORI közvélemény-kutató cég által nemrégiben elvégzett országos felmérés kimutatta, hogy ha most tartanák a népszavazást a brit EU-tagságról, a választók 66 százaléka voksolna a bennmaradásra, és csak 22 százalék adná szavazatát Nagy-Britannia kilépésére az EU-ból.
A 12 százaléknyi bizonytalan szavazó kiszűrésével 75:25 a brit EU-tagságot, illetve a kilépést támogatók arányának megoszlása.
Független londoni elemzőházak is azt jósolják, hogy a brit kormány nem várja meg a 2017 végében megjelölt határidőt az EU-tagsági népszavazással.
Az Eurasia Group globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport londoni szakértői minapi előrejelzésükben 2016 második felének elejét nevezték a referendum legvalószínűbb időpontjának. A ház szerint e korai dátummal minimálisra csökkenthetők a bizonytalanságból az üzleti beruházásokra háruló negatív hatások, emellett így elkerülhető, hogy a brit népszavazás „összeakadjon” a 2017-ben esedékes franciaországi és németországi választásokkal.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu