Vasárnap Japán hadihajót küldött az Ománi-öbölbe, hogy ezzel biztosítsák a kereskedelmi hajózást az USA és Irán konfliktusa miatt a szokottnál is bizonytalanabb térségben.

Különös, hogy a japán kormány engedélyezte, hogy ha kell, katonai erőt alkalmazzon a legénység. Erre pedig a második világháború óta nem volt példa, japán ugyanis akkor lemondott a hadviselés jogáról a nemzetközi vitás kérdések rendezése terén.

kereskedelmi hajózás biztonságának szavatolására az MTI értesülései szerint.

Az Egyesült Államok és Irán szembenállása a pattanásig feszült közel-keleti térségen halad át Japán olajimportjának 90 százaléka, így a szigetország egy 200 fős Takanami osztályú rombolót küldott a régióba, ami várhatóan február végén érkezik meg az Ománi-öbölbe.

A hadihajó tengerészeti felderítő helikoptereket is szállít. Az egy évre tervezett információszerzési misszióban 260 japán katona vesz részt -írja a 24.hu.

Az információszerző misszió rendkívüli jelentőségű, és közvetlenül kapcsolódik állampolgáraink életéhez. A Japán által felhasznált olaj 90 százaléka olyan területeken halad át, mint az Ománi-öböl. Ezt a térséget ütőérnek is nevezhetjük, amely életben tartja a japán állampolgárokat

— fogalmazott Abe Sindzó japán miniszterelnök a legénység búcsúztató ceremóniáján.

Abe Sindzó kormánya hozzájárulását adta ahhoz, hogy a veszélybe került hajók védelmére a hajó legénysége erőt alkalmazzon. A döntés azért különös, mert Japán az ország alkotmányában mondott le hadviselési jogáról a második világháború után, így tilos lenne katonai erőt alkalmaznia vitás nemzetközi kérdések eldöntésében.

Japán ugyanakkor kimondta, hogy hajójuk nem vesz részt az Egyesült államok által a területen végzett katonai tevékenységben. Teherán egyébként nem is engedné a környékre őket.

MTI, blikk, Hirmagazin.eu