Általánosságban véve a fogkrémek higiéniai termékek és nem gyógyászati készítmények, mint azt sokan gondolnák.

Még akkor sem minősülnek gyógyászati készítménynek, ha összetevőiknek köszönhetően egyes fogkrémek képesek enyhíteni a fogaid érzékenységét, vagy épp gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

A fogkrémek a lukas vagy már elvesztett fogaidat sem képesek visszaépíteni

Az azonban biztos, hogy a fogkrémek megfelelő technikájú fogmosással ötvözve, csökkenthetik a különböző periodontális betegségek kialakulásának kockázatát.

Ezáltal segíthetnek megtartani fogaid épségét is, hangsúlyozni azok szépségét valamint hosszú távon fenntartani szád optimális higiénéjét. A Profimed szerint az egyik leggyakoribb szájhigiéniai problémának számít a fogkő kialakulása.

A fogkő ugyanis világszerte az egyik leggyakoribb fogászati probléma, továbbá elsődleges kiváltó oka a fogszuvasodásnak, a fogínygyulladásnak valamint a rossz leheletnek.

A kialakulásának megelőzése tehát kulcsfontosságú a helyes fog- és szájápolás során! Ha fogaidon fogkövet észlelsz, mielőbb keresd fel fogorvosodat!

A fogkő kialakulása nem egy egynapos folyamat – hosszú az út az ételmaradékoktól a lepedéken át a plakkokból kialakult szilárd, sárgás fogkőig

A fogkő-lerakódás ugyanis az étellepedékekből képződött plakkok mineralizációja során, hosszú hónapok alatt képződik a fogak felszínén és az íny alatti területeken, jellemzően a fogkefék által nehezen elérhető helyeken.

A fogkő eltávolítására házi praktikákkal nincs mód. Kizárólag fogorvosi kezelés által, mechanikusan lehet azt a fogak felszínéről eltávolítani és csak megelőzni lehet annak kialakulását. De hogyan? Ehhez több dologra is oda kell figyelned, a megfelelő védekezés ugyanis nem csak a helyes száj és fogápolási rutint foglalja magában.

Hogyan előzheted meg a plakkok valamint a fogkő kialakulását a fogaidon?

  1. Legalább évente (de még jobb, ha félévente) keresd fel a fogorvosodat egy általános felülvizsgálatért vagy, ha szükséges egy kíméletes fogkőmentesítő kezelésért és alapos, szakszerű fogtisztításért.
  2. Használj mindig a fogaidnak megfelelő keménységű és sörtekialakítású, minőségi fogkefét. Az elhasználódott fogkeféidet pedig a hatékony tisztítás érdekében cseréld le időről-időre egy újra (min. félévente, valamint minden egyes vírusos megbetegedés esetén a betegség elmúlásával az újrafertőződés veszélye miatt is szükséges fogkefét váltani).
  3. Moss fogat rendszeresen, naponta többször, alaposan, helyes fogmosási technikával. A fogaid egyedi fogtisztítási és szájápolási technikát igényelhetnek, ezt illetően kérd ki fogorvosod tanácsát.
  4. Használj olyan speciális fogkrémet, ami antibakteriális, hogy elpusztítsa a szuvasodást okozó baktériumok nagy részét a szájüregedben és ugyanakkor fluoridot is tartalmaz a remineralizációs folyamatok ellensúlyozására és a meggyengült fogzománc regenerálódásáért.
  5. A plakkok és így a fogkő kialakulásával szemben a rendszeres fogmosást követő, alapos fogköztisztítással, fogselyem- és antibakteriális szájvíz használattal is felveheted a harcot.

Amennyiben ezekre odafigyelsz és rendszeresen eltávolítod fogairól és szájüregedből a plakkokat, valamint később fogkövet okozó foglepedékeket, te magad is sokat tehetsz fogaid egészségének hosszú távú megőrzéséért.

Hirmagazin.eu