Háromszáznyolcvan tonna illegálisan lerakott szemét. Ennyi keletkezik évente Törökszentmiklóson, melynek elszállítása közel tízmillió forintjába kerül az önkormányzatnak.
– Már széttúrt mindent a patkány, a szomszédnál is, nálam is…
Az évek óta tartó áldatlan állapotokról beszélt így hónapokkal ezelőtt a Törökszentmiklós keleti részen élő Vadász István. Az otthonával szemközti üres placcot rendszeresen használták ismeretlenek illegális szemétlerakóként.
Az üres flakonok, kiszolgált háztartási gépek és ételmaradékok nemcsak elcsúfították az utca képét, de a rágcsálók elszaporodásának is kedveztek. Éppen ezért üdvözli az önkormányzat nemrég elfogadott hulladékgazdálkodási tervezetét.
– Nagyon helyes! Valamit tenni is kell ebben az ügyben végre! Mindenki fizesse ki magának a hulladék elszállítását, és vitesse oda a szemetét, ahová kell, például a kijelölt átvevőhelyekre. Örülök, hogy intézkednek az ügyben, hiszen én is hosszú ideje érintett vagyok benne – reagált a hírre a lakos.
– Éves szinten 380 tonna illegálisan lerakott hulladék képződik a városban. Ez nem új keletű probléma, évek óta küzd a város az illegális szemetelőkkel. Ám az utóbbi években azt tapasztaltuk, a probléma egyre nagyobb méreteket ölt.
– Ezért volt szükség arra, hogy egy új koncepció készüljön, melybe a lakosságot is megpróbáljuk bevonni, hiszen ez a mi városunk, a tisztaságért nekünk is tennünk kell – hangsúlyozta Barna Tünde, az önkormányzat környezetvédelmi referense. Hozzátette, fontos, hogy a lakosság bizonyító erejű fotókkal segítse a hatóság munkáját.
Ezért dolgozták ki civil szervezetek és hatóságok bevonásával azt az intézkedéscsomagot, amely év végéig tartalmaz különböző feladatokat. Ennek egyik része az úgynevezett hulladékkommandó létrehozása, melyben a rendőrség, a polgárőrség, a közterület-felügyelet és a mezőőrök mellett a civilek jelentkezését várják.
A kommandó májustól bármikor lecsaphat az illegális szemetelőkre. A civileket pénzjutalommal is motiválttá tenné az önkormányzat. Azokat, akik olyan bizonyítékkal szolgálnak, amelyek segítenek a felderítésben, a cselekmény súlyától függően akár harmincezer forinttal is jutalmazhatják majd.
Bírságra számíthat, aki nem köt szerződést
– Mivel a hulladékkommandó önmagában nem oldja meg a problémákat, egy komplex intézkedési tervet, hulladékgazdálkodási koncepciót fogadott el a város. Ezt 2018 novemberében tárgyalta először a képviselő-testület, előtte folyamatosan egyeztettünk a különböző hatóságokkal, civil szervezetekkel – tájékoztatta hírportálunkat dr. Libor Imre, Törökszentmiklós jegyzője.
Elmondta, az első intézkedés a hulladékgazdálkodási terven belül már folyamatban van, mégpedig a közszolgáltatási szerződések felülvizsgálata.
– Becsült adatok szerint ezer háztartás nem rendelkezik Törökszentmiklóson közszolgáltatási szerződéssel, pedig az 2012 óta kötelező. Az a háztartás vagy vállalkozás, amelyről kiderül, hogy nem kötött szerződést a hulladékszállítóval, első körben felhívást kap az önkormányzattól, hogy záros határidőn belül tegye ezt meg.
– S ezt igazolniuk is kell az önkormányzat felé. Ha nem teszik meg, egy helyi rendelet értelmében pénzbírsággal szankcionáljuk, amely magánszemély esetében maximum 200 ezer forint lehet, más esetben akár kettőmillió forint. A büntetés többször is kiszabható – mondta az egyik intézkedésről a jegyző.
szoljon