Home Tartalom Falvak, városok Magyarországon Gömörszőlős bemutatása

Gömörszőlős bemutatása

A település a fenntartható falu programról nevezetes, amely ösztönzi a népi kismesterségek és népművészeti hagyományok fenntartását. Oktatási központjában szemléletformáló programokat szerveznek az ökologikus gondolkodás szellemében.
Első okleveles említése 1232-ből származik, a régi neve Poszoba volt. 1906-tól a szőlőkultúra emlékeként lett Gömörszőlős, és egyben az egyetlen község, amely ma is őrzi a történelmi Gömör nevét.
A lakosság hosszú ideig a mezőgazdaságból élt, önellátó gazdálkodást folytatott. A környék ipari fejlesztése nyomán azonban megindult az elvándorlás. Kezdett feledésbe merülni a hagyományos életforma, megszűntek a népi mesterségek.
A falu elzártságának köszönhetően azonban számos hagyományos lakóház, gazdasági épület maradt fenn, amelyek ma is meghatározói a településképnek.
A községben 1993 óta dolgozik a miskolci székhelyű Ökológiai Intézet Fenntartható Fejlődésért Alapítvány egy csoportja, akik elindították a Gömörszőlős, egy fenntartható falu programot.
Létrehoztak egy gyapjúfeldolgozó műhelyt, oktatási központot, ahol csoportokat fogadnak, és számukra szemléletformáló és szabadidős programokat szerveznek a fenntartható fejlődés és ökologiai szemléletű életmód szellemében.
A fontos kulturális helyszínné vált falu emellett alkotótábornak és gyermektáboroknak is helyszíne.
A település festett mennyezetű református templomában a gömöri festett mennyezeteket bemutató kiállítás látható.
A falu néprajzi múzeuma a történelmi Gömör értékeit gyűjti, de a gömöszőlősi gyűjtemény a Tompa-kultusz ápolásának, a Mohos-tavak kutatásának is központja.
A 26-os főút felől Aggtelek irányába letérő útról juthatunk el (Keleméren át) a szlovák határ menti településre.

Látnivalók

Református templom
A település festett mennyezetű református templomában kapott helyet a gömöri festett mennyezeteket bemutató kiállítás. A templom 1662-ben készült úrasztala a legrégebbiek közül való.

Téglatornácos ház
A téglatornácos népi lakóház 1885 körül épült.

Néprajzi gyűjtemény és Kisgaléria, Gömörszőlős
A múzeum a történelmi Gömör értékeit gyűjti, a galériában elsősorban környékbeli művészek állítanak ki, de a gömörszőlősi gyűjtemény a Tompa-kultusz ápolásának, a Mohos-tavak kutatásának is központja.
A gömörszőlősi kisgyűjtemények részei annak az értékmentő és őrző munkának, ami a történeti Gömör vármegye Magyarországhoz tartozó huszonegy falujának hagyományait kutatja.
A régi iskola épületében lévő Kisgaléria nyújt otthont a környékbeli művészek alkotásainak, a könyvtárnak és a kéziratgyűjteménynek. A régi gazdasági épületben helyet kapott gyűjteményben hangsúlyosan van jelen a gömöri kerámia, a gömöri festőasztalosok és ácsoltláda-készítők sok produktuma, valamint a háztartások eszközanyaga.
Az udvaron álló gazdasági épületben alakították ki a néprajzi gyűjteményt. Ez szemléletesen tekinti át a település és a szűkebb táj egykori népéletét. Önálló egysége mutatja be a kender és a len feldolgozásának eszközeit és az elkészült textíliákat.
A szabadtéri gyűjtemény a hagyományos gazdálkodás nagyobb eszközeivel, valamint a népi erdőgazdálkodáshoz szükséges szerszámokkal ismerteti meg a látogatót. A fakitermelés, cserhántás, szénégetés, fafuvarozás évszázadokon át volt kiegészítő foglalkozása a dél-gömöri falvak népének is.
A református templomban a Festett falmennyezetek és templombelsők című bemutató látható.
A múzeum a nyitvatartási időben is csak bejelentkezéssel látogatható. Mozgáskorlátozottak is látogathatják.
Cím: GömörszőlősKassai út 20.
Tel: +36 (48) 435 017
E-mail: kelemer.onk@freemail.hu
Web:

Exit mobile version
Megszakítás