Géderlak bemutatkozása

1121-ben Franciaországból (Premantré völgyéből) hazánk területére szerzetesek, papok kerültek a kalocsai érsekséghez. Ezek a szerzetesek, papok a kalocsai érsekséghez tartozó Gedir dombjára építették a prépostságot, melynek maradványait a mai templom alapozásakor találták meg. Géderlak kb. 1775 körül két település – Gedír és Lak községből jött létre. (Gedír a jelenlegi település helye, Lak viszont a Duna mellett, a Zádori-rév közelében volt található). A folyó rendszeres áradásai viszont elpusztították Lak települést. S át kellett települnie az úgynevezett Gedír dombra és így jött létre a mai település először Újlak, majd Géderlak néven. Az otthagyott Lak község helyét Pusztalaknak nevezték el, és a mai napig is így hívják. Géder viszont már 1294 előtt is létezett az ócsai prépostság filiája volt. 1529-ben az erre vonuló török csapatok a Géder községet elpusztították. A község és a monostor végleg nem tűnt el a földszínéről, a fent maradt romokban az emléke tovább élt. A XVII. században Géder 350 házzal nagyközségnek számított. Lakosainak száma 1800 fő római katolikus vallású (jelenleg 1110 fő). Érintette a vidéket a Rákóczi szabadságharc is. 1704 nyarán a vidéken tartózkodott Rákóczi csapataival. Ennek emlékét az Ordasi legenda őrzi. A településnek 1762-ben már iskolája volt. 1831. augusztus elején Kolera járvány söpört végig a falun és 70-en estek áldozatul. 1862. február elején megáradt a Duna és a nagy jeges ár elpusztította, elsöpörte az épületek nagy részét. A jég hamarosan elvonult, de az ezt követő években nagy volt az ínség. Végül a kormány 1866-ban segítette az itt élő népet. A település történetében a XIX. század végétől a XX. század elejéig nyugodt időszak volt. Az I. világháborúban 57-en haltak meg, emléküket a templom előtti emlékmű őrzi. A II. világháborúban a községet érintő harcok 1944. október 31- én fejeződtek be. 28-an haltak meg, emléküket a templom falába elhelyezett emléktábla őrzi. A II. világháború után alakult ki a tanyarendszer, így a Zádori- tanya, Bertók-tanya, Csiri-tanya, Nagy-Tóth-tanya, stb. Az itt élő lakosság magángazdálkodást folytatott, általában zöldségfélék termesztésével foglalkozott. Ekkor alakult ki a batyuzós kereskedelem, mely sokáig élt. 1954. április 18-án tűzvész pusztított a faluban, és 6 lakóház megsemmisült. Az idősebb korosztály a jelenlegi Tavasz utcát még ma is „Égett utcának” nevezi. 1960-as és 1970-es évek meghatározók voltak a fejlesztéseket illetően. Ez időszakban épült ki a vezetékes ivóvíz rendszer, a TSZ- székház, Egészségház, és Művelődési Ház épült. Géderlak községnek jelenleg 1100 lakosa van. A lakosság túlnyomó többsége mezőgazdasággal, állattenyésztéssel foglalkozik. Nagyobb, meghatározó vállalat, vállalkozás a faluban nincs. 4-5 kisebb vállalkozás bontogatja szárnyait. A lakosság élelmiszerrel és egyéb árucikkel történő ellátása jó.
Dunai kompátkelés biztosított. Dunapart strandolásra alkalmas. Önálló iskolája, óvodája, egészségügyi intézményrendszere van.
A település az elmúlt 10-15 évben dinamikusan fejlődött:
• kiépült szilárd útburkolatok,
• 1000 m2-es sportcsarnok,
• 50 személyes új óvoda,
• patika,
• maximális telefonellátás,
• megvalósult gázprogram,
• milleniumi emlékpark,
• felújított intézményeink,
• rendezett temetőnk, sportpályánk stb.,
• a szennyvíz program folyamatban.
A település tiszta, ápolt.
A „Virágos Magyarországért” pályázaton településünk 1988-ban példamutató teljesítéséért elnyerte a Gazdasági Minisztérium különdíját. 2000-ben Békés Megyei Önkormányzati Hivatal díját kapta.
1997. január 01-től Ordas községgel Géderlak székhellyel körjegyzőséget, 1997. szeptember 01-től ugyancsak Ordas községgel intézmény irányító és fenntartó oktatási társulást hoztunk létre. A géderlaki háziorvosi szolgálat látja el Ordas községgel kapcsolatos egészségügyi feladatokat is.
Vonzerők
A Dunán a helyi horgász egyesület szervezésében
vezetője : Víg Sándor 6334 Géderlak, Kinizsi u. 32. Tel:78/417-227
Események
Falunapok

A település ünnepei
Szent László napi búcsú – Minden évben a június 27-ét követő vasárnap kerül megrendezésre.

Cím: Géderlak Kossuth utca 95.
Tel: +36 (78) 417 058
E-mail: titkarsag@emitelnet.hu
Web: http://www.gederlak.hu

Exit mobile version
Megszakítás