Dolgozónk 59 évesen ment nyugdíjba a nők 40 éves lehetőségével élve. Rá is vonatkozik az, hogy fel lehet neki mondani?

– kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 294. § (1) bekezdés g) pontja szerint nyugdíjas munkavállaló, aki

  • ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság);
  • gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül;
  • gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül;
  • gd) egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül;
  • ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül;
  • gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.

Tny. 18. § (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.

A nők „kedvezményes, 40 éves jogosultság” jogcím alapján a nyugdíjas munkavállaló tehát a gb) pont esetbe tartozik. Ez azt jelenti, hogy ekkor munkajogi szempontból nézve nincs jelentősége a 65. életév betöltésének, mert a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül a kérdés szerinti 59 életéve ellenére is.

A legfrissebb hírek itt!

A munkáltató pedig a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Ezen jogát a munkáltató tehát akár ma is gyakorolhatja, nem kell megvárnia a 65. életév betöltését.

Lényeges, hogy az indokolási kötelezettség alól csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén mentesül a munkáltató, határozott idejű foglalkoztatás esetén a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését indokolni köteles.

Abban az esetben, ha a munkavállaló a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, nem jogosult végkielégítésre. Jár azonban felmondási idő, és az esetlegesen ki nem adott szabadság pénzbeli megváltására is jogosult lesz a munkavállaló. Természetesen a fentiek ellenére nincs akadálya annak, hogy a munkáltató a végkielégítés mértékének megfelelő juttatásban részesítse a munkavállalót, értékelve lojalitását, munkavégzését. Ilyen kötelezettsége azonban nincs.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőVarga Mihály: Ha többen fizetünk adót, kevesebbet kell fizetni
KövetkezőA bosnyákok görögtüzet dobtak a kisgyerekes magyar szektorba – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza