A Renault-Nissan elnökével,Carlos Ghosnnal az Euronews riportere, Isabelle Kumar beszélgetett Davosban.
Isabelle Kumar,Euronews:
Carlos Ghosn, nagyon köszönöm,hogy vállalkozott erre a beszélgetésre. Sok szó esik most itt, Davosban a fejlesztésről, a különböző technológiák jövőjéről. Mondja, milyen lesz majd 20 év múlva beülni egy autóba?
Carlos Ghosn:
Én azt látom,hogy az autóipar jövőjét három nagy tendecia határozza meg. Az egyik a károsgáz-kibocsátás minimalizálása, ami az elektromos és a hibrid autók térnyerését hozza. A másik az egyre fokozottabb automatizálás,ami persze nem azt jelenti, hogy sofőr nélkül közlekedő autóké a jövő, hanem azt, hogy a sofőr, aki ott ül az autóban, mint most is, egyre nagyobb szabadságot kap, eldöntheti, hogy mikor és mennyire akar részt venni az autó irányításában. A harmadikat nevezzük mondjuk bekötöttségnek abban az értelemben,hogy a sofőr hány szálon kapcsolódik a külvilághoz. A fejlesztés nyilvánvaló célja,hogy a sofőr egy csomó mindent meg tudjon oldani, el tudjon intézni az autóban, amit egyébként az irodájában vagy otthon szokott.
Isabelle Kumar,Euronews:
És ezek közül Önt mi hozza lázba leginkább?
Carlos Ghosn:
Nézze,az egész nagyon izgalmas, mert egyre több ember számára lesz vonzó lehetőség,hogy autót vásároljon. Most azt látjuk, hogy a világ számos országában a fiatalokat például nem nagyon izgatja, van-e autójuk. De akkor, ha az autó egyfajta mozgó személyes univerzummá változik, amely számtalan módon össze van kötve a külvilággal, szerintem számukra is vonzó lehetőség lesz. A másik érintett generáció az idősebbeké. Az öregedéssel nagyon sokan kénytelenek letenni az autójukat. Az önműködő autók jócskán kitolhatják a sofőrök felső korhatárát, ami azt jelenti, hogy sokkal tovább megmarad a mozgás szabadságának öröme. Az iparág meg persze sok új vevőt szerez ez által. Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy azoknak is sokkal kényelmesebbé tesszük az utazást, akiket nem kell rábeszélni a vezetésre.
Isabelle Kumar,Euronews:
És mit hozhat ez a munkaerőpiacnak? Az emberek féltik az állásaikat a robotoktól…
Carlos Ghosn:
Őszintén szólva erre nagyon nehéz most még bármit is mondani. Nyilván lesznek ennek a változásnak kedvező és kevésbé szerethető következményei. A magam részéről nem osztom azok félelmét, akik szerint az automatizálás felszámolja a mumkahelyeket az autóiparban. Biztosan sok munkakör megszünik majd, de eközben az új igényeknek megfelelően létre is jönnek új munkahelyek. Ezt a folyamatot részleteiben modellezni ma még nagyon nehéz. Összességében biztos vagyok abban, hogy a most futó főbb fejlesztések hozzájárulnak majd a gazdaság egészének növekedéséhez,ha az még nem is egészen világos, hogy maga az autóipar mit remélhet ezektől a következő öt vagy tíz évben.
Isabelle Kumar,Euronews:
Végül hadd kérdezzek valamit a Renault napokban kipattant botrányáról! Franciaországban 15 ezer autót hivtak be ellenőrzésre. Ön szerint lesz még ennek folytatása?
Carlos Ghosn:
Tudja, ennek a csalási cirkusznak van számos tisztázatlan részlete, úgyhogy most kitérnék a legfontosabbakra, hogy végre a laikusok is megértsék, miről van szó. Az egyik kérdés,ugye,hogy egyáltalán csalt-e itt valaki. Szerepel-e olyan szerkezet a történetben, amellyel torzítani lehet a károsgáz-kibocsátás mérési eredményeit. A Renault esetében nincs. Ezt nemcsak a Renault mondja, hanem a francia kormány is. Úgyhogy tegyünk különbséget a cégek és a botrányok között. A másik kérdés,hogy az autók megfelelnek-e a szabványnak. A szabvány nem megítélés kérdése, az egy hatósági követelményrendszer,amelynek meg kell felelni. Márpedig a Renault autói megfelelnek az előírásoknak. Vagyis a vita olyasmin folyik, ami nem része a szabványnak. És így elég nehéz eldönteni,hogy kinek van igaza. Ha olyasmiről vitatkozunk, amire nem vonatkozik szabály,akkor hogy lehet azt eldönteni, mi a jó,mi a rossz? Úgyhogy most azt szeretnénk elérni,hogy mindenre legyen szabvány, ami csak a vevők szempontjából mérvadó lehet, hogy tudjuk mihez tartani magunkat. Hát így áll a helyzet.
Forrás: euronews