Home Főhírek Belföldi hírek Brüsszel nyomul, de hiába, ide se zsoldosok, se migránsok nem jönnek!

Brüsszel nyomul, de hiába, ide se zsoldosok, se migránsok nem jönnek!

0
Angela Merkel német kancellár (Fotó: MTI/EPA)

Magyarországtól el akarják venni a határőrizet jogát. Brüsszelből zsoldosokat akarnak küldeni, akik beengednék a migránsokat az ország területére – jelentette ki Orbán Viktor.

Angela Merkel német kancellár (Fotó: MTI/EPA)

A miniszterelnök Angela Merkel német kancellár javaslatára reagált, miszerint az Európai Unió külső határán fekvő országok határvédelmét a Frontexnek rendelnék alá.

Az ügy előzménye, hogy Angela Merkel német kancellár azt javasolta, hogy az Európai Unió külső határán fekvő országok határvédelmét a jövőben a Frontexnek rendeljék alá. A német kancellár a Bundestagban elmondott beszédében úgy fogalmazott, ezeknek az országoknak „át kellene adniuk a nemzeti kompetenciájuk egy részét”. Beszédében a szolidaritásra hivatkozva kiállt a legális migráció lehetőségének megteremtése mellett.

A Frontex, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség 2006 óta működik – ismertette a szervezet működését Kiss Benedek József nemzetbiztonsági szakértő. Hozzátette, az ügynökség a migrációs válság kezdete óta aktívan részt vesz a tengeri határok védelmében.

Mint mondta, 2016-ban szigorítani akartak a szabályaikon, és erőteljesebb fellépést szerettek volna létrehozni a külső határok védelmében, melyet Magyarország is támogatott. Az intézkedések azonban nem valósultak meg, de a közelmúltban abban állapodtak meg, hogy 2020-tól újratárgyalják rendszerüket és szabályaikat – jelentette ki Kiss Benedek József a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.

Brüsszel számára fontos az egység

Brüsszelnek az az érdeke, hogy az 500 millió európai állampolgár a britek távozása után is egyben maradjon – közölte Kiszelly Zoltán politológus. Elmondta, a német ipar számára az unió úgynevezett „házi piac”, ezért is fontos számukra az egység, hogy felvegyék a versenyt a világ más nagyhatalmi piacaival szemben.

A politológus szerint azonban a németek egyre rosszabb ajánlatokat tesznek, és bár Angela Merkel német kancellár népszerűsége egyre csökken, mégis a migráció mentén szeretné megvalósítani az integrációt, Brüsszel pedig a bevándorlással kívánja elvonni a legtöbb ország szuverenitását.

Kiszelly Zoltán szerint ezért lett Magyarország célpont, ezért fogadták el a Sargentini-jelentést is, mert a magyar kormány ellenzi a bevándorlást. Ugyanakkor már nemcsak Magyarországot, de Lengyelországot és Olaszországot is támadják migrációs politikájuk miatt – mutatott rá.

A Frontex irányítaná a határőrizetet

Merkel és Brüsszel terve úgy épülne fel, hogy az ellenálló tagországoktól megvonnák a kompetenciát. A határőrizetet a Frontex irányítaná, a menekültkérelmekről pedig már nem tagállami, hanem uniós elbírálás alapján döntenének. Nem lenne kerítés, kinyitnák a kapukat, így a migránsok már nem illegálisan, hanem a határátkelőknél sorban állva, legálisan léphetnének az adott ország területére – mondta Kiszelly Zoltán.

A politológus hozzátette, ha ez a terv valóban megvalósul, és elindul a migránsok integrációja, onnantól kezdve egyenlő bánásmódban kellene részesíteni a bevándorlókat az oktatástól egészen a szociális juttatásokig.

Szigorú szabályok

Kiss Benedek József elmondta, igen szigorú a Frontex szabályzata, amely kimondja, hogy nem vehetnek el nemzeti jogköröket más országoktól, így a határőrizet jogát sem. Ha ezt Brüsszel módosítani szeretné, ahhoz az összes európai tagállam véleménye és beleegyezése kell, nem beszélve arról, hogy hatalmas anyagi forrás kellene hozzá – világított rá a nemzetbiztonsági szakértő. Hozzátette, ennek megvalósulására azonban nem lát sok lehetőséget.

Berlin és Brüsszel továbbra is érdekelt a tömeges bevándorlásban, a külső határok védelmét csak egyfajta ürügyként használják fel – mondta el Kiszelly Zoltán. Úgy véli, „mindenkit el akarnak altatni” azzal a kijelentésükkel, hogy kevesebb migránst kellene befogadni, a valóság azonban az, hogy Németország 180-200 ezer bevándorlót fogadna be évente, és ez a javaslata a többi tagállamra nézve is. A változás csak annyi lenne a 2015-ös migrációs válság kezdete óta, hogy a migránsok már nem illegálisan érkeznének, hanem egy ütemezett és rendszerezett terv alapján.

Magyarország nem adja át a határvédelem jogát

A bevándorláspártiak el akarják venni Magyarországtól a határvédelem jogát – mondta Orbán Viktor miniszterelnök beszédében, mellyel megnyitotta az Országgyűlés őszi ülésszakát.

Üdvözlendőnek nevezte Orbán Viktor, hogy az Európai Unió a kvóták helyett a határvédelemre fordítja tekintetét. „Helyes, hogy megerősítjük határaink védelmét, és az is, ha segítjük azokat, akik nem tudják megfelelően megvédeni hazájukat. Az azonban nem helyes, ha tőlünk el akarják venni a határvédelem jogát, és helyettünk Brüsszel akarja irányítani a magyar határ védelmét – hangsúlyozta Orbán Viktor.

Kijelentette: nem engedjük, hogy a határőrizet jogából bárki akár egy jottányit is elvegyen, a határvédelemhez jobban értünk, mint bárki Brüsszelben.

 

Exit mobile version
Megszakítás