Bőny történelme
Bőny 2200 lelkes község Győr-Moson-Sopron megye keleti határának közelében, Győrtől mintegy 15km távolságra.
A települést közúton a tőle északra elhaladó Ml-es autópályáról letérve, mintegy 6 km után érhetjük el legkönnyebben. A legközelebbi vasútállomás a nagyszentjánosi.
A község területe a kő-, a bronz- és a római korból előkerült leletek tanúsága szerint, régóta lakott vidék. A honfoglaló magyarok által alapított települést először 1235-ben említik írásos emlékeink „Buun” alakban. A Bő szó, melynek jelentése: nemzetségfő, valószínűleg a környék egyik első tulajdonosának személyneve volt.
A község a Győrt Budával összekötő kereskedelmi útvonal mentén feküdt. Ennek köszönhetően 1437ben mint királyi vámszedőhelyet említik. A török háborúk idején egy időre elnéptelenedett, de a 17. század közepén már mint a reformáció egyik fontos központját tartották számon.
A 18. század végén építették fel a keresztény felekezetek ma is látható barokk stílusú templomaikat (a reformátusok 1789ben, az evangélikusok 1791-ben), sőt a reformátusok 1785-től iskolát is működtettek.
A falu birtokosainak egykori kúriái, kastélyai közül is látható néhány a községben, illetve annak környékén, ezek már a 19.-20. században épültek. Így az egykori Bothmer-kúria is, mely ma a Polgármesteri Hivatalnak ad otthont.
Bőny 1888-tóI 1992-ig a tőle délre található Rétalappal közös községet alkotott Bőnyrétalap néven. A településen található emlékművek közül a II. világháborús mellett megemlítendő az 1848-49-es szabadságharc idején, az ácsi csatában elesett Pálffy Károly huszárfőhadnagy sírja, mely a temetőben található.
Bőny ma, mint a megyeszékhely közelében fekvő község – egyre inkább vonzó a nagyváros zsúfoltsága elől menekülők számára. A település érintetlen természeti környezete, a közeli Szőlőhegy hétvégi házas területei, jól kiépített közmű- és intézményhálózata, valamint látnivalói kellemes körülményeket nyújtanak mind az itt élők, mind az ide látogatók számára.
Turizmus
A terület alkalmas mintegy 880 ha. erdő területben történő barangolásra, de a vadászat is folytatható itt. Két vadásztársaság is működik, a erdő között idilli környezetben van a Györgyháza-pusztai vadászház, ahol a szálláshely is várja a látogatókat.
A közeli repülőtér pedig séta-repülési lehetőséget teszi lehetővé.
A kerékpáros turistákat várjuk. A központi belterületen éttermi és büfé ellátást biztosítanak vállalkozóink. /Fénykép – Nyárfa Vendéglő, Lilla büfé , Mihályffy Söröző/
Látnivalók
Emlékművek
A településen található emlékművek közül a II. világháborús mellett megemlítendő az 1848-49-es szabadságharc idején, az ácsi csatában elesett Pálffy Károly huszárfőhadnagy sírja, mely a temetőben található.
Bothmer-kúria
A falu birtokosainak egykori kúriái, kastélyai közül is látható néhány a községben, illetve annak környékén, ezek már a 19.-20. században épültek.
Így az egykori Bothmer-kúria is, mely ma a Polgármesteri Hivatalnak ad otthont.
Cím: Rákóczi u. 10
Tel: +36 (96) 351-011
E-mail: bony3@axelero.hu
Web: http://www.bony.hu