Az Európai Unió tagországainak vezetői megállapodtak Ukrajna és Moldova tagjelölt státuszának megadásáról. A döntéshez Magyarország sem támasztott feltételeket. Azonban a két országnak még hosszú utat kell megtennie a csatlakozási tárgyalások elkezdéséig.

Történelmi pillanatnak tartják az uniós vezetők azt, hogy az EU tagjelölti státuszt adott Ukrajnának. A 27 tagország vezetője a brüsszeli csúcstalálkozón így fejezte ki támogatását Kijev felé, miután Oroszország inváziót indított Ukrajnában.

„Ma egy nagyon világos üzenetet küldtünk, és ez összhangban van azzal, ahogy Európa reagál a konfliktus első napja óta. Gyorsan, történelmi léptékben és egységesen lépünk. Hat szankciós kör volt, volt gazdasági, katonai segítség Ukrajna számára és most egy politikai gesztust tettünk” – mondta Emmanuel Macron francia elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte a döntést, a Twitteren azt írta, ez egy egyedülálló, történelmi pillanat Ukrajna és az EU kapcsolataiban.

Magyarország az ülésen semmilyen feltételt nem támasztott Ukrajna tagjelöltségéhez – ezt Orbán Balázs miniszterelnöki tanácsadó közölte az Euronewsal. Brüsszelben Moldova tagjelölti státuszát is elfogadták. Moldova Ukrajnával határos és orosz csapatok állomásoznak a szakadár régiójában, a Dnyeszteren túli területen. A háború kezdete óta felpörgött az uniós bővítés folyamata. Azonban mindkét országnak rengeteg feltételnek kell megfelelnie a tárgyalások megkezdése előtt.

„Ezeknek az országoknak végre kell hajtaniuk a házi feladatukat, mielőtt továbblépnének a bővítési folyamatban. De biztos vagyok abban, hogy a lehető leggyorsabban haladnak majd és a lehető legkeményebben hajtják majd végre a szükséges reformokat” – mondta Ursula von der Leyen bizottsági elnök.

A legnagyobb kihívás a jogállamiság kérdése és a korrupció elleni harc lesz.

euronews

Hirmagazin.eu