Home Életmód Egészség - betegség Ashwagandha, a lószagú csodaszer: segíti az alvást, oldja a stresszt és a...

Ashwagandha, a lószagú csodaszer: segíti az alvást, oldja a stresszt és a szorogást

Az ashwagandha az ayurvéda egyik legfontosabb gyógynövénye. Hagyományosan nyugtatóként használják stresszel összefüggő alvászavarok esetén vagy a pajzsmirigy erősítésére, de ettől sokkal több mindenre jó.

Az ashwagandha (Withania somnifera) a nadragulyafélék családjába tartozik, nevezik még álombogyónak, téli cseresznyének vagy indiai ginzengnek is. Az ashwagandha elnevezés a szanszkrit nyelvből származik, és valami olyasmit jelent, mint: a ló szaga – mondják ezt azért, mert a gyökerei erősen lószagúak. A botanikai neve, a Withania somnifera az elsődleges felhasználására utal: sominfera = alvást előidéző. 

Az ashwaganda egy bokor, körülbelül másfél méretesre nő, virágai zöldessárgák, apró vörös bogyókat terem. Érdekes, hogy nem ezeket használják fel a gyógyászatban, hanem a gyökerét és a leveleit. A növény ázsiából származik, de ma már számos trópusi és szubtrópusi régióban megtalálható, például Afrikában, Spanyolországban, Görögországban, a Kanári-szigeteken és az Arab-félszigeten.

Hogyan hat az ashwagandha?

Az ashwagandha gyökerei és levelei úgynevezett withanolidokat tartalmaznak, amelyek az ashwagandha legalaposabban tanulmányozott hatóanyagai. A withanolidok a természetben előforduló szteroidok, amelyek megtalálhatók az burgonyafélékben is. Az aswaganda ezen kívül tartalmaz még alkaloidokat, tanninokat és flavonoidokat is.

Shutterstock

Számos jótékony hatása van: 

– segíti az alvást

– oldja a szorongást

– hatékony stresszoldó

– jó hatással van a memóriára, erősíti az idegrendszert, Parkinson-kórban, Alzheimer-kórban és a demenciában szenvedő betegek is szedhetik

– segíti a vérképzést

– antioxodáns  

– vitanolid tartalma miatt kiváló gyulladáscsökkentő valamint daganatellenes hatással rendelkezik

– növeli a DHEA-szintet a szervezetben, amely egy öregedésgátló antistresszhormon

– pozitív hatással van a hormonháztartásra, az érrendszerre, a tüdőre, és a központi idegrendszerre

– segíthet pajzsmirigy alulműködés esetén, túlműködés esetén azonban kerülni kell

Adaptogénként működik, csökkenti a stresszt

Az ayurvédában az ashwagandhát több ezer éve használják számos betegség kezelésére, mint például álmatlanság, szorongás, ízületi fájdalom, termékenységi problémák és impotencia, valamint az agyi teljesítmény és a hangulat javítására. Az ashwagandha az adaptogének közé sorolható – ezek olyan gyógynövények, amelyek ellenállóbbá tesznek a stresszel szemben. Stressz hatására a kortizol hormon szintje megemelkedik a szervezetben, és tartósan úgy is marad, károsítva ezzel az egészséget. Tartós stressz hatására alakulhatnak ki alvászavarok, depresszió, szorongás, koncentrációs zavarok, ingerlékenység, bélrendszeri tünetek, sőt, diabétesz is.

Egy 2012-es tanulmány szerint, az ashwagandha képes arra, hogy csökkentse a szervezetben a kortizol szintet. A vizsgálatban 64 résztvevő kapott naponta kétszer 300 mg ashwagandha gyökér kivonatot és ugyanennyien placebo készítményt. Két hónap elteltével az ashwagandha-csoportban a kortizolszint jelentősen (30 százalékkal) csökkent. A placebocsoportban ez nem volt így. Az ashwagandát szedő résztvevők esetében a stressz szubjektív érzékelése szintén 64 százalékkal, a szorongásos és az álmatlanság tünetei 70 százalékkal csökkentek. 

Hogyan szedhetjük az ashwagandát?

Az ashwagandhát szedhetjük kapszula vagy tabletta formájában, de van ashwagandha por is. Utóbbit vízbe keverhetjük, de érdemes ízesíteni. 

Ki nem szedheti az ashwagandhát?

Az ashwagandha fogyasztása nem ajánlott várandósság vagy szoptatás idején, autoimmun vagy pajzsmirigy túlműködés esetén, továbbá olyanok se szedjék, akik valamilyen operáció előtt állnak. Nem ajánlott olyan gyógyszerekkel együtt szedni, amiket krónikus betegségekre írtak fel, mint például cukorbetegség magas vérnyomás, pajzsmirigyre felírt gyógyszerek, nyugtatók, immunszupresszánsok és görcsoldók. Az aswagandha növelheti a tesztoszteron szintet, ezért hormonproblémák esetén mindenképpen konzultálni kell a kezelőorvossal. 

Milyen mellékhatásai lehetnek az ashwagandhának?

Magas dózisban fogyasztva előfordulhat álmosság, hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, nagyon ritkán májproblémák. Mielőtt elkezdenénk szedni, kérjük ki az orvosunk véleményét. 

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás