A település megközelíthető közúton: az 5-ös úton Szegedig, onnan a 43-as úton Makót elhagyva kb. 7 km; vasúton: a Békéscsaba-Kétegyháza-Mezőhegyes-Újszeged vonalon.
A hangulatos, ma is sajátos faluképet mutató település: Apátfalva az 1334. évi pápai tizedjegyzékben szerepel először Pothfalua néven. A nép ma is sokszor Pátfalvának hívja. Neve onnan származik, hogy a falut a csanádi monostor apátja birtokolta. Dózsa előhadát Báthori István temesi főispán és Csáki Miklós csanádi püspök Apátfalvánál verte meg 1514. május 23-án. A török alatt elpusztult települést 1753-ban jászsági, Heves megyei és környékbeli családokkal népesítették be.
A betelepült jászsági, palócföldi családok hagyományaikat a II. világháborúig megőrizték. A lányok, asszonyok testhözálló-t és 4-5 alsószoknyát viseltek. Több család napjainkig használja az elődöktől örökölt, festett parasztbútorokat.
A faluban számos fűrészelt deszkaoromzatú, klasszicizáló homlokzatú, vakolatdíszes, XX. század eleji parasztház látható.

Látnivalók

Nepomuki Szent János-szobor
Oszlopokon nyugvó födél alatt áll Nepomuki Szent János 1824-ben készült késő barokk szobra.

Dózsa-szobor
A népvezér Dózsa György mellszobrát, Dabóczi Mihály alkotását 1979-ben állították fel az iskola kertjében.

Római katolikus templom (Szent Mihály)
A falu 1757-ben emelt, Szent Mihály tiszteletére szentelt templomát 1932-ben, Tóbiás László tervei alapján gyökeresen átalakították. Ekkor nyerte el bazilikás belső tere a mai formáját.
Főhomlokzati fülkéiben Szent István és Szent Imre szobra áll. A berendezés nagy része (rokokó padsorok, olajfestmények, egyes szobrok) még XVIII-XIX. századiak. Az oltár képe Szent Mihály arkangyal sátán fölötti győzelmét ábrázolja (Pesky József, 1854). Két életnagyságú szobra (Jézus és Szűz Mária) A. Zwerger tiroli műhelyében készült.

Langó-kápolna (Szűz Mária születése)
A Királyhegyesre vivő és a csanádpalotai út kereszteződésében, nyolc kilométerre Apátfalvától található kápolna a népi vallásosság emlékhelye. A módos Langó család a XIX. és XX. század fordulóján építtette.
A kápolna szentképei, berendezési tárgyai adományokból gyűltek össze. A környező tanyák népe Kisasszony napján (szeptember 8.) a kápolnánál tartotta búcsúját az 1940-es évekig. Mára a határ csaknem elnéptelenedett. A szántóföldekből kiemelkedő kis kápolna hálás fotótéma.

Kun László keresztje
Ritka történelmi emlék az Apátfalvától 6 km-re található, máltai keresztre emlékeztető, gneiszből faragott kőkereszt. A hagyomány szerint Kun László tiszteletére emelték – legkésőbb – a XVI-XVII. században.
A kőkereszt megmaradását részben annak köszönheti, hogy katonai térképeken is jelölt vonatkozási pont volt. Ehhez hasonló keresztek Szászországban, Csehországban, Thüringiában vannak, ott a XIII-XIV. században voltak általánosak.
Cím: ApátfalvaTemplom u. 69.
Tel: +36 (62) 520 040
E-mail: [email protected]
Web: www.apatfalva.hu