Az elmúlt hetek, hónapok legfontosabb makrogazdasági változása az, hogy elkezdődtek a kamatemelések világszerte – írja Zsiday Viktor blogján. A másik fontos esemény, amire a befektetési szakember igyekszik felhívni a figyelmet, az a részvénypiacokon esetlegesen bekövetkező 10-30 százalékos összeomlás.
Ennek az egyik fő kiváltó oka pont az lehet, hogy sokan nem vették figyelembe, vagy éppen komolyan a fentebb említett makrogazdasági változást és rosszkor, lemaradóként kezdtek vásárlásba.
Sokan csak a Fed kamatemeléseit látják, de ennél fontosabb, hogy ez nem csak az USA-ban zajlik – teszi hozzá. Majd kifejti, hogy legutóbb az európaiak mondták, hogy talán mégiscsak véget kéne vetni az értelmetlen pénznyomtatásnak: egyből fel is robbant rá az euró árfolyama.
Zsiday szerint ebből a mozgásból is látszik, hogy a befektetők eddig csak a Fednek hittek, de most kezdik felismerni annak a lehetőségét, hogy itt nem csak amerikai, hanem globális folyamatról van szó. Ezért gyengül furcsa módon a dollár: a piacokon nem az számít, amit tudunk, hanem a percepcióban beálló változás. Az mozgatja az árakat, amikor sokan kezdik megváltoztatni korábbi véleményüket. Ez zajlik most szerinte. A világ kezd ráébredni a globális kamatemelési ciklusra, de legalábbis annak lehetőségére.
A másik fontos esemény, amire a befektetési szakember ráirányítja a figyelmet, az az amerikai részvénypiacokon zajló pánik.
– írja Zsiday Viktor.
A forintról is megemlékezik posztjában, amely szerinte kifejezetten érdekes helyzetben van, mivel az MNB láthatóan ragaszkodik a nulla-közeli kamatszinthez, olyannyira, hogy már 5 milliárd eurónyit interveniált a „forintlikviditást nyújtó swap” segítségével.
Zsiday szerint amennyiben a nemzetközi deviza/kamatpiacokon valóban percepcióváltás zajlik, akkor ez a tartósan alacsonykamatúként számontartott forintot gyorsan megütheti, viszont a swapok zárásával az MNB ezt könnyen ellensúlyozhatja. A forint tehát pillanatnyilag nagyon sebezhetőnek tűnik, de valószínűleg nem tartósan: